Maltepe Escort

Hamileyken Bu Besinlerden Uzak Durun!

Yeni bir canlıyı meydana getiren annenin hem bebeği hem de kendisi için sağlıklı bir gelişim sağlaması için hamilelik döneminde beslenme oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda annenin beslenme konusunda gerekli sağlıklı besinleri alması kadar bazı zararlı besinlerden kaçınması ve asla tüketmemesi de o denli önemlidir. Daha önceki ‘Sağlıklı Bir Gebelik İçin Beslenmeye Dikkat!’ başlıklı yazımızda hamilelerin alması gereken besin gruplarını ve miktarlarını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise hamilelikte beslenme kategorisinin bir diğer önemli konusu olan hamileyken bu besinlerden uzak durun başlıklı yazımızı sizlere sunarak, bilgilenmenizi sağlıyoruz.

Çiğ balık, et, tavuk ürünleri ve çiğ yumurta. Çiğ ya da az pişmiş olarak et ürünlerinin tüketilmesi içinde bazı bakterileri barındırmasından dolayı hamilelikte önerilmemektedir. Bu besinlerin tüketilmesi durumunda düşük, erken doğum, bebek ölümleri, bebekte görme, işitme gibi duyu organlarında hasar ve zekâ geriliğine neden olmaktadır.

cig-balik-et-tavuk-urunleri-ve-cig-yumurta

cig-balik-et-tavuk-urunleri-ve-cig-yumurta

Sosis, sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri. Bu gibi ürünlerde listeria isimli bir bakteri bulunmakta ve bu bakteri anneden bebeğe plesenta yoluyla geçmektedir. Ardından bebekte kan zehirlenmesine neden olarak düşüklerin oluşmasına neden olmaktadır.

Sosis-sucuk-salam-gibi-sarkuteri-urunleri

Sosis-sucuk-salam-gibi-sarkuteri-urunleri

Yüksek civa içeren balıklar ve çiğ tüketilen deniz ürünleri. Balık oldukça besleyici olması ve içerdiği vitamin, mineraller, yağ asitleri nedeniyle hamilelere haftada en az bir kez önerilen besinlerdendir. Ancak bazı balıkların civa içeriği yüksektir, bu civa fazlalığı genellikle denizlerin kontamine olması ve ağır metallerle kirlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde civanın beyin gelişimine ciddi zararları olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hamileyken ton balığı, kılıç balığı ve uskumru gibi fazla civa içeren balıklardan uzak durulmalı; bu balıklar yerine 3 yaşından küçükken tutulmuş somon, sardalye ve ringa gibi civa içeriği yok denecek kadar az balıklar tercih edilmelidir. Öte yandan, çiğ tüketilen deniz ürünlerinde bazı mikroplar bulunduğu ve bu mikroplar bebek ve anne sağlığını ciddi şekilde etkilediği için bu ürünlerden de uzak durulması uzmanlarca önerilmektedir.

yuksek-civa-iceren-baliklar-ve-cig-tuketilen-deniz-urunleri

yuksek-civa-iceren-baliklar-ve-cig-tuketilen-deniz-urunleri

Yumuşak sertlikteki peynir çeşitleri. Yumuşak sertlikteki rokfor, camembert gibi peynirler genelde pastörize sütle üretilmemekte ve peynirin serteşmesi beklenmediği için hemen yapılır yapılmaz tüketilmektedir. Bu nedenle içerisinde listeria bakterisinin ölmesi için süre olmadığı için, hatta bakterinin üremesine bu sayede ortam hazırlandığı için yumuşak peynirlerden hamilelikte uzak durulmalıdır.

yumusak-sertlikteki-peynir-cesitleri

yumusak-sertlikteki-peynir-cesitleri

Çiğ süt. Yine çiğ sütte de listeria bakterisi riski bulunmaktadır. Bu bakteri plesanta ile bebeğe geçmekte, bebekte enfeksiyonlara hatta düşüğe kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır.

cig-sut

cig-sut

Güzelce yıkanmamış meyve ve sebzeler. İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketilmesi sonucunda bebeğe ve anneye ciddi zararlar veren tokoplazma enfeksiyonları gelişebilmektedir. Bu nedenle özellikle salata gibi çiğ tüketilen sebzelerin iyice yıkanmasına dikkat edilmeli ve hamileler iyi yıkanmamış sebze, meyve kesinlikle tüketmemelidir.

guzelce-yikanmamis-meyve-ve-sebzeler

guzelce-yikanmamis-meyve-ve-sebzeler

Otlar, bitkiler ve bitki çayları. İmmun sistem ve sağlık açısından birçok yararı bulunan bitkilerin kullanımına da hamilelik döneminde dikkat edilmelidir. Çünkü bazı bitkilerde düşük riskini arttırıcı maddeler bulunabilmektedir. Bu nedenle bitki çayı kullanmadan önce doktora danışmakta fayda bulunmaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ‘Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimi’ başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

otlar-bitkiler-ve-bitki-caylari

otlar-bitkiler-ve-bitki-caylari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.