Maltepe Escort

Hamileyken Fast Food’tan Uzak Durun!

Hamilelikte beslenmenin ne denli olduğundan neredeyse tüm yazılarımızda bahsettik. Yeni bir canlıyı oluşturacak anne adayının hem zinde ve sağlıklı kalması hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için doğru beslenme oldukça önemlidir. Ancak bazı doğru bilinen yanlışlar bayanların bu dönemde hatalı davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir. Fast food gıdaları tüketmek yapılan hatalardan bir tanesidir. Anne adayları hamileyken iki katı beslenmek gerektiğini düşünerek kalori ihtiyacını karşılamak için genelde hem lezzeti güzel olan hem de kalori oranı yüksek olan fast food gıdalara yönelmektedir. Ancak, birincisi hamilelikte fazla kalori artışına gerek yoktur, ikincisi ise fast food gıdalar hem anneye hem de bebeğe zarar vermektedir. Bu nedenle hamileyken fast food’tan uzak durun diyoruz.

Fast Food Gıdalardan Gelen Tehlike

fast-food-gidalardan-gelen-tehlike

fast-food-gidalardan-gelen-tehlike

Fast food olarak bildiğimiz gıdalar ilk olarak fazla kalorili ve yağlı gıdalardır. Bu nedenle insan vücudunda insülin drenci oluşturarak aşırı kilo almaya yatkın hale getirmektedir. Üstelik bu kilolar kolay kolay da verilememektedir. Özellikle hamilelerin bu şekilde sağlıksız şekilde kilo almaları oldukça sakıncalıdır. Kalp ve dolaşım hastalıklarından tutun da aklınıza gelebilecek tüm rahatsızlıklar bilinçsizce fast food tüketiminden kaynaklanmaktadır. Hamilelikte fast food tüketimi bebekte de ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. İlk olarak bebeklerde insülin direncine bağlı fast food alışkanlığı yaratan bu besinler yapılan araştırmalara göre çocukluk döneminde insanların bu besinlere bağımlılığını da beraberinde getirmektedir. Anne karnında fast food tüketmeye başlayan minik bebekler doğduktan sonra emzirme yoluyla da bu gıdaları bünyesine almaktadır. Bunun sonucunda bebeklerin doğumun ardından ve çocukluk döneminde bu gıdalara bağımlı doğması normaldir.

Fast food gıdaların anne ve bebek sağlığına zararlarından bir tanesi de içerdikleri acrylamid maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde yüksek kalorili gıdaların 120 ve üstü dereceler gibi yüksek ısıda pişirilmesi sonucu ortaya çıkan kanserojen bir maddedir. Hamilelik ve emzirme döneminde bebeklere de geçtiğinden kansere yatkınlıktan tutun da zekâ geriliğine kadar çocuklar üzerinde ciddi etkileri olmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde hazır fast food gıdalar, patates cipsi asla tüketilmemesi gerekenler listesinde yerini almaktadır.

Evde Yapılan Kızartmalar da Tehlike Taşıyor Mu?

evde-yapilan-kizartmalar-da-tehlike-tasiyor-mu

evde-yapilan-kizartmalar-da-tehlike-tasiyor-mu

Hazır gıdaların ve dışarıda yapılan fast food gıdaların asla tüketilmemesi gereken zararlı gıdalar olduğunu söyledikten sonra akıllara peki evde yaptığımız kızartmalar da aynı tehlikeyi taşıyor mu sorusunun akıllara gelmesi çok normal. Bu konuya uzmanların gözünden baktığımızda ise kızartmanın kaç derecede yapıldığı önem taşıyor. Derece derken 120 gibi yüksek derecelerden az bir ısıda pişirilen kızartmalar az miktarda acrylamid içerdiği için güvenli gıda grubuna giriyor. Pratik olarak konuşmak gerekirse, kızartma yapılacak malzemenin yanmaması, yağın yanacak kadar fazla ısınmaması dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar. Bu nedenle de kızartmaların kızgın yağda yapması yerine fırında kızartılması daha uygun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.