Maltepe Escort

Hamileyken Yüzmek Sakıncalı Mı?

Hamilelikte merak edilen sorulardan birisi de yüzmenin sakıncalı olup olmadığıdır. Ancak bilinenin aksine hamilelikte yüzmek oldukça faydalıdır. Hamilelikte dengeli beslenme ile birlikte egzersiz de önerilir. Egzersizin hamilelikte pek çok faydası bulunur ki, kilo alımını dengeleme, bebeğe oksijen sağlama, doğumu kolaylaştırma bunların başında sayılabilir. Egzersizler de olduğu gibi yüzme de sırt ve bel ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Hatta ilk aylarda sık yaşanan bulantı ve kusma gibi şikayetlerin azalmasına da yüzme yardımcıdır. Ancak gebelikte yorulmayacak kadar yüzmek gerekir ve dalma, su kayağı, jakuzi, sauna gibi tehlikeli etkinliklerden uzak durulmalıdır. Hamilelikte yüzerken kramp girme olasılığı fazla olduğu için sığ yerlerde yüzme tercih edilmelidir. Hamilelikte düşük, su gelme, kanama gibi durumlar söz konusu ise yüzme ve diğer etkinlikler tehlikeli olabilir.

Hamilelikte haftada 3-4 gün olmak üzere yarım saatlik yüzme faydalı olacaktır. Ancak diğer sporlarda olduğu gibi yüzme öncesinde de ısınmak gerekir. Yüzme stili olarak anne rahat edeceği herhangi bir yüzme stilini tercih edebilir. Yüzme öncesinde ve sonrasında vücudun su ihtiyacını dengelemek için sıvı almaya dikkat edilmelidir. Ayrıca uzun süre aç kalmak, sporla birlikte kan şekerinin daha hızlı düşmesine neden olacağından kuru meyve, kuru yemiş gibi atıştırmalıklar alınmalıdır.

Hamilelikte havuz mu deniz mi soru da merak edilir. Havuzda çok kişinin yüzmesi enfeksiyon olasılığını artırır. Ayrıca dezenfekte için havuzlara atılan maddeler anne ve bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden denizi tercih etmek daha güvenli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.