Maltepe Escort

Hamililekte Mide Bulantısını Azaltma Yolları

Hamilelikle birlikte başlayan ve 13. Haftaya kadar devam edebilen mide bulantıları bütün anne adaylarının günlük hayatını zorlaştıran bir şikayettir. Kimi zaman yemek yiyememeye sebep olacak kadar şiddetli bir hale gelir. Sabah bulantıları hamilelerin büyük bir kısmında yaşanırken, gün içinde sık sık mide bulantısı hisseden anne adaylarının oranı da hiç az değildir.

Mide bulantılarının sebebi Beta HcG hormonunun kandaki artışıyla ilgilidir. Ancak bulantının farklı bünyelerde, farklı şiddetle yaşanmasında beslenme alışkanlıkları, koku hassasiyeti, kilo, duruş bozuklukları, stres gibi farklı etkenler devreye girmektedir.

Mide bulantısının şiddetli ve sık olmasının sebebi ise mide ve çevresindeki iç organların bebeğin büyümeye başlamasıyla bir bası yaşanmasıdır. Doğru duruş şeklinizi belirlemeniz, hem ilerleyen aylarda bel ağrılarınızı önlemenize yardımcı olur, hem de mide bulantılarınızın şiddetini ve süresini azaltabilirsiniz. Duruş bozukluğunun beraberinde gözlenen, doğru nefes almama alışkanlığı da hamileliği zorlaştıran ve mide bulantısını tetikleyen bir alışkanlıktır.

Bunların yanı sıra mide bulantılarınızı minimum düzeye indirebilmek için yapabileceğiniz birkaç pratik öneriyi de sizinle paylaşmak istiyoruz;

 • Mide asidi dengesini bozan gıdaları tercih etmemelisiniz. Bu dönemde zaten asitli içecekler ve kahve içmiyor olmanız gerekir. Portakal ve mandalina, kızartmalar hissedilir derecede asit dengesini bozar.
 • Susam, keten tohumu gibi tohum özelliği olan ve mide sindiriminde zorlanılan gıdaları tüketmemelisiniz.
 • Yemeklerden önce boş mideye su içilmesi midenin asit dengesini alt üst eder. Yemek sonrasında ve iyice acıkmadan yeterli miktarda su tüketimini sağlamalısınız.
 • Normalde reflü şikayetleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Orta sıcaklıkta süt reflü rahatsızlığı için önerilen bir çözümdür.
 • Salatalarda kullandığınız çiğ domates ve soğanı bir süre tüketmemeye çalışmalısınız. Yeşil, çiğ sebzeleri çokça çiğnemeye özen göstermelisiniz.
 • Yediklerinizi daha fazla çiğneyerek, midenin daha az yorulmasını sağlamalısınız.
 • Az yağla haşlanmış sebzelerle, bulgur, yeşil mercimek gibi tahıllar ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almaya özen göstermelisiniz.
 • Bulantılarınız yemek yemenizi engelliyorsa bile midenizi boş bırakmayacak kadar yemeye çalışmalısınız. Kilo vermek düşüncesiyle midenin küçülmesine izin vermek bu dönemde yanlış bir seçim olacaktır.
 • Ara öğünlerle midenin belirli bir tempoda çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hamilelikte mide bulantısını azaltmak için, kıyafet tercihlerinde mideye baskı uygulayıp uygulamadığına dikkat etmelisiniz.
 • Tuzlu kraker, beyaz leblebi gibi atıştrmalıklarla aniden artan mide asidini geçici olarak kontrol edebilirsiniz.
 • Tahıl içerikli ekmekler de artan mide bulantısını bastırmakta faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.