Maltepe Escort

Hastayken Bebeğimi Emzirebilir miyim?

Mevsim geçişinin olduğu şu günlerde soğuk algınlıkları, grip gibi mevsimsel hastalıklar artıyor. Anneler hastalandıklarında bebeklerini emzirmelerinin sorun olup olmayacağını merak ediyor.

Hastalanan annenin bebeğini emzirmesi konusunda uzmanlar fikir birliği içinde. Hastayken bebeğinizi emzirmenizde herhangi bir sakınca yok. Soğuk algınlığı, grip, öksürük, ateşlenme gibi hastalıklar ve belirtilerini vücudunuzda gözlemlediğiniz dönemde, bebeğinizle aynı ortamda olduğunuz için hastalıkları geçirme olasılığınız zaten var. Yani emzirmemeyi tercih etmek, bebeği hastalanmaktan koruyamıyor.

Vücudunuz hastalıktan kurtulmak için antikorlar üretmeye başladığı için, emzirmeye devam etmenin bebeği hastalığın bulaşmasından koruduğunu bile söylemek mümkün. Soğuk algınlığıyla birlikte görülen, öksürme, hapşırma ile geçen mikropların dağılmaması için, diğer zamanlarda bebeğinizle geçirdiğiniz zamanı sınırlayabilirsiniz. Ayrı odalarda uyumaya özen gösterebilirsiniz.

Hastayken emzirmenin tek istisnası HİV taşıyıcısı olmak; HİV’li annelerin doğumdan itibaren bebeklerini emzirmemeleri daha uygun ve bebeğin bağışıklık sistemini korumakta gerekli görülüyor.

Mevsimsel hastalıklarda, hastalığınızın bir an önce geçmesi, iyileşmeniz için gerekli bakıma bir an önce geçmenizde elbette fayda var. Hastalık seyri zorlu geçiyor, ateşleniyor ve halsizliğiniz 1 haftayı bulan sürelere varıyorsa hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Reçeteniz hazırlanırken, emzirmeye devam ettiğinizi doktorunuza hatırlatmanızda da fayda var.

Hasta olduğunuz halde, bebeğinizi emzirmeye devam ettiğiniz bu süre içersinde yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli su tüketimine, vitamin alımına, protein içeren gıdalarla vücudun güçlenmesine destek olmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.