Maltepe Escort

Helikopter Ebeveynlik Nedir?

Son yıllarda çocuklarla ebeveynlerin ilişkilerini iyileştirmek söz konusu olduğunda sıkça rastladığımız bir terim “helikopter ebeveynlik“. 90’lı yıllardan itibaren kabul gören helikopter ebeveynlikte ortak özellik, anne ve babaların çocukların etrafından ayrılmaması ve çocuğun yaptığı her şeyde yol gösterici olmak isterler.

Helikopter ebeveynler bu durumun çoğunlukla farkında değildirler, ancak çocuklar kimi zaman kendilerini baskılanmış hissedebilirler. Ebeveynlik kişilik tipine farklılık gösteren, çocuğun gelişimiyle birlikte şekillenen bir şeydir. Eğitim düzeyi yüksek ailelerde, çocuktan çok fazla şey bekleyen anne-babalarda gözlenen durum, çoğu zaman çocuğun gelişimine olumsuz izler bırakır.

Helikopter Ebeveynlik Nedir?

Helikopter Ebeveyn Olmamak İçin Yapabilecekleriniz;

Çocuklarınızın özel alanlarını oluşturmalarına izin verin;

Sürekli denetleniyor olma hissi, hata yapma korkusunu artıran bir şeydir. Helikopter ebeveynlerin farkında olmadan yaptıkları şeylerden biri, çocuğun zamanını, odasını, çalışmasını sürekli denetlemektir. İzleniyor olma duygusu kimi zaman baskı altında hissetmeye, bir süre sonra ise çatışmaya ya da boş vermişliğe dönüşebilir.

Seçimlerinde özgür bırakın;

Seçimlerinde özgür bırakmadığınız sürece, çocuğunuzun sınırlarını belirlemiş olursunuz. Bir süre sonra insiyatif alma yetisi gelişmeyen çocuğunuz, bağımsız karar verebilme ve kendi seçimlerinden doğan sonuçları kontrol edebilme yeteneğini geliştiremez.

Destekleyici olun;

Seçimlerinde özgür bıraktıktan sonra çocuğunuzun yine de sizin desteğinize ihtiyacı olacaktır. Öğrenmesi gereken şeyler, bilgi ve tecrübe ihtiyacı uzun yıllar devam edecek çocuğunuzu, seçimlerinden dolayı suçlamayın.

Yardıma ihtiyaç duyduklarında ulaşabilecekleri kadar yakınlarında olun;

Olumlu ve olumsuz sonuçlarda yanında olun. Helikopter ebeveynlerde rastlanan bir özellikte, kendi talimatlarının dışına çıkan çocuğu, olumsuz durumlarda yalnız bırakmaktır. Suçluluk duygusuna sebep olan bu durum, özgüveni gelişmemiş çocuklar yetiştirmenize sebep olur.

Sorumluluk almaya teşvik edin;

Tüm karar aşamalarında belirleyici olmak, çocuğunuzun riskleri değerlendirme yeteneğini kullanmasının önüne geçer. Belirli sınırlar dahilinde sorumluluklarının farkında olması için, kendisiyle ilgili kararların sorumluluğunu almasına izin verin.

Kendilerini tanımalarına izin verin;

Her çocuk farklıdır. Önceki çocuklarınızda ya da sizin eğitiminizde farklı yollar izlenmiş olur. Ancak çocuğunuzun eğitiminin ona özel olması için onu anlamaya çalışın. Kendisini tanıması, başarılı olduğu alanlarda kendini göstermesi, kendini geliştirmek istediği alanlara zaman ayırması için esnek olun. Çocuğunuzun çağın koşullarında ve kendi kişilik tipine uygun yaptığı seçimleri olgunlukla karşılamaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.