Maltepe Escort

Horoz ile Tilki Masalı

La Fontaine masallarının en ilgiyle okunan ve yine ilgiyle çocuklara anlatılan masallarından bir tanesi de ‘Horoz ile Tilki’ masalıdır. La Fotaine masallarının ortak özelliği olan öğreticiliği yüksek bu hikâyeyi çocuklarınıza mutlaka anlatmalısınız. Masal kategorimizden Horoz ile Tilki masalı okuyabilirsiniz.

Doğal güzellikleriyle ünlü güzel bir çiftlikte güzel sesiyle kendisine hayran bıraktıran bir horoz yaşarmış. Horoz her gün sabahın erken ışıklarıyla uyanır çiftlikte bulunan yüksek bir ağacın üzerine çıkarak çiftlikteki hayvanları uyandırmak için güzel sesiyle ötermiş. Tüm hayvanlar uyanıp günlük işlerini yapmaya koyulurken bu sesi kötü amaçları için kullanmak isteyen tilki ise horozu yemenin yollarını ararmış. Bu yüzden horozun sesiyle hemen uyanan tilki ağacın altına giderek tüm kurnazlığıyla horozu kandırıp yemek için dil dökermiş. Yine böyle bir günde tilki horozun öttüğü ağacın altına gelmiş ve ona güzel sözler söylemeye başlamış.

tilki-ile-horoz

tilki-ile-horoz

Tilki horoza tüylerin ne kadar güzelden başlamış sesinin güzelliğinden ve endamının asilliğinden söz ederek birçok övgü dolu söz söylemiş. Artık tilkinin bu tarz sözlerinden sıkılan horoz bir oyun düşünmüş. Bu oyun sayesinde tilkiden kurtulmayı hedeflemiş. Tilki tüm övgülerin sonrasında benimle arkadaş olmak istemez misin? şeklinde bir soruyu horoza yöneltince, horoz da tabi ki bende sizin gibi bir kurnaz arkadaşım olsun çok isterim seklinde cevap vermiş.

Tilki horozu kandırma yolundaki adımlarının başarılı olduğunu düşünüp sevinirken horoz bir şartı olduğunu söylemiş. Horoz şart olarak kendisinin bir karabaş adında köpek dostu olduğunu onu da aralarına alarak üç arkadaş olmak istediklerini söylemiş. Böyle bir öneri karşısında şaşkına uğrayan tilki şu an çok işinin olduğunu söyleyerek horozun yanından ayrılmış. Tilki bundan sonra horoza hiç yaklaşamadığı için horoz da rahat bir nefes almış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.