Maltepe Escort

HPV Hamile Kalmayı Etkiler mi?

HPV ile hamile kalma arasındaki ilişkiyi anlamak için, HPV virüsünün ne olduğunu ve insanlar üzerinde ne tür etkiler yarattığını bilmek gerekir. HPV, papillomavirüs ailesinden, etkisi oldukça geniş olan virüsün vücuda bulaşması ile oluşur. Bulaştığında etkilenebilecek organlar ve vücudun bölümleri oldukça fazladır. Bunlardan bazıları ayaklar, eller, boğaz, tırnaklar, cinsel organlar ve makattır.

HPV Nedir? HPV Nasıl Bulaşır” konulu yazımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Hamile kalmaya karar verdiğinizde virüsü taşıdığınızı öğrenmiş olabilir, HPV virüsünün hamile kalmanıza engel olup olmayacağını merak ediyor olabilirsiniz.

HPV virüsünü taşıyor olmak hamilelikle doğrudan ilgili değildir. Bu virüs teknik olarak hamile kalmanıza ve doğum yapmanıza engel değildir. Bununla beraber, aklınızda tutmanız gereken bazı önemli noltalar bulunmaktadır.

Anne Adayında HPV’nin Bulunmasıyla Oluşan Riskler

1. Servixde Kanser Hücrelerinin Oluşması

HPV servikste kanser hücrelerinin oluşmasına sebep olabileceği için, hamile olduğunuz süre boyunca bebeğinizi taşıma performansınıza yansıyabilir.

2. Siğiller

Servix ve vajinal bölgedeki siğiller HPV’nin en bilinen belirtilerindendir. Bu siğiller genellikle oldukça küçüktür, bazen gözle görülür olmayacak kadar küçük boyutlardadır.

Genel olarak zararlı olmasa da, HPV virüsünün bulunması ciddi bir endişe nedenidir. Hücrelere zarar veren bu virüs her an kansere yakalanma ihtimaliniz olduğu anlamına gelebilir.

3. Servikste Oluşan Mukusta Azalma

Tedavi amaçlı bölgedeki servikal hücrelerin alınması, servikal mukusun azalmasına sebep olur. Spermin yumurtaya ulaşma ihtimalini azaltan bu durum, HPV taşıyıcıların hamile kalma ihtimallerinin azalmasına sebep olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.