Maltepe Escort

HPV Nedir? HPV Nasıl Bulaşır?

Genital bölge ve mukozalarında enfeksiyona yol açabilen, viral bir enfeksiyondur. “Human Papilloma Virus”ün kısaltması olan halk arasında kullanımı HPV şeklindedir. Hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen virüs, cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar kategorisindedir. Ağız mukozasında da bulaşmaya ve yerleşmeye müsait özellik gösterir.

100 yakın farklı türü olduğu bilinen HPV’nin varlığı, genital bölge ve çevresinde oluşan siğillerden, kondilomlardan anlaşılabilir. Ancak her zaman belirti göstermez.

Rahim ağzı kanserine sebep olacak türleri de bulunan HPV‘nin anlaşılması için testler mevcuttur. Vücudun savunma mekanizması tarafından etkisiz hale getirildiği durumlar olmakla birlikte, geçmeyi başaran virüsün uzun süre herhangi bir belirti göstermediği durumlara da sıkça rastlanır. Belirti gösterdiğinde genellikle yayılma eğilimi gözlenir.

Kadınların rutin olarak yaptırdıkları pap smear testindeki bulgulardan varlığı anlaşılabilir. Risk grubu aktif olarak seks hayatı olan erkek ve kadınlardan, çok eşli ve korumasız ilişki yaşayanlar olarak belirtilebilir. Rahim ağzı kanserine sebep olan belirli HPV türleri ve diğer türleri kendi aralarında farklı risk oranlarıyla ele alınır, uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilirler.

HPV Nasıl Bulaşır

Cinsel yolla bulaşan bir virüs olan HPV, cinsel ilişkiyle ya da temasla bulaşabilirler. Tam bir temas şart değildir. Ancak dış ortamlarda, hijyen yetersizliği nedeniyle bulaşma durumu oldukça nadirdir. Bulaştırıcılık etkisi en fazla aktif genital lezyonların olduğu bölgededir.

HPV Tedavi Edilebilir mi? 

Görülen siğillerin yakılması veya dondurulması  HPV’nin tedavisinde uygulanan yöntemler arasındadır. Bu elbette bulaşıcılık faktörünü düşürdüğü halde virüsün bünyeyi terkettiği anlamına gelmez. HPV’nin vücuda yerleşmesi ve daha uzun süre kalması bağışıklık sistemi ile ilgilidir.

Aktif cinsel hayatı olan kişiler HPV riski altındadır, kondom ile korunma HPV^den tam anlamıyla korunmayı sağlamaz. Güvenli ilişki ve düzenli sağlık kontrolleri korunmada bilinçli olmak açısından önerilir. Hamilelik öncesinde veya sırasında annede HPV saptanması veya geçmiş olması, bebeğe virüsün geçişine imkan verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.