Maltepe Escort

İkinci Çocuğa Sahip Olmak İlk Çocuğunuzu Daha Sağlıklı Yapabilir

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, ikinci çocuğa sahip olmanın, ilk çocuğa şaşırtıcı faydalar sağladığını ortaya koyuyor. Araştırmanın konusu obezite; Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, 2-4 yaşlarında ikinci kardeşe sahip olan çocukların daha sağlıklı bir vücut kitle endeksine sahip olduklarını ortaya çıkarmış. 697 çocuğun gözlendiği araştırma, ikinci kardeşe sahip olan çocukların daha sağlıklı bir kilo aralığında olduklarını, obezite eğilimlerinin oldukça düşük olduğunu ortaya çıkarmış.

İkinci Çocuğa Sahip Olmak İlk Çocuğunuzu Daha Sağlıklı Yapabilir

Küçük Kardeşe Sahip Olmanın Faydaları

Araştırmaya göre küçük kardeşe sahip olmak, kendinden daha büyük bir kardeşe sahip olmaktan ya da tek çocuk olmaktan daha avantajlı. “İlk çocuğun vücut kitle indeksine, ikinci çocuğun etkisi”ni konu alan ilk araştırma olduğu düşünülen bu araştırmada, sonuçların kesin sebebinin bilinmediğinin de altını çiziyor. İkinci çocuğa sahip olan ailelerin, ilk çocuklarının daha sağlıklı olma nedeninin, hamilelik ve bebek bakımı sırasında ilk çocuğun beslenmesine daha fazla özen gösterdiği düşünülüyor.

İkinci çocuğa hamilelik sırasında ve sonrasında, anne-babaların farkında olmadan ilk çocuğun beslenmesinde farklı besin türlerini daha sık kullanıyor. 3 yaş civarında edinilen beslenme alışkanlışları, bu sırada daha sağlıklı bir biçimde yerleşiyor.

Araştırmacılar kardeşi olan çocukların daha fazla aktif oyun zamanı geçirmeye de yatkın olduklarını belirtiyorlar. Kardeş ile birlikte zaman geçirmek de, ilk çocuğun daha hareketli olmasına sebep oluyor.

Küçük Kardeş Olmadığında Ne Oluyor?

Tek çocuk olarak büyüyen çocuğun, özellikle beslenme alışkanlıklarının yerleştiği dönemde tek olmasının obezite eğilimine katkısı bulunuyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve abur cubur tüketimi konusunda fazladan dikkatli olmak gerekiyor.

İkinci Çocuğa Sahip Olmanın Faydaları

4 yaşından önceki zamanın büyük bir kısmını evde geçiren çocuk, yetişkinlerle daha fazla zaman geçiriyor. Bu durum daha az hareket etmesi, daha az aktivite getiren oyunlarla zaman geçirmesi anlamına geliyor.

Bu araştırma ve sonuçları, özellikle erken yaş obezitesinin yaygınlaştığı ülkeler için ve ailede obezite eğilimi olan çocuklar için önemli. Öyle ki araştırmayı yürütenler, erken yaş obezitesini önlemek için, ikinci çocuğa sahip olmanın ailelere önerilebilecek bir çözüm olduğunu düşünüyorlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.