İkiz Bebeğe Hamile Bayanlarda Beslenme

İkiz Bebeğe Hamile Bayanlarda Beslenme
Ağustos 13 18:00 2015 Makaleyi Yazdır

Bildiğiniz üzere hamilelikte beslenme oldukça önemli bir konudur. Hem bebeğin sağlığı ve gelişimi hem de annenin sağlığı, dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmeye bağlıdır. İkiz bebeğe hamile bayanlarda beslenmenin önemi iki katı artmaktadır. Çünkü anne iki tane bebeğin oluşumunu ve gelişimini bünyesinde sağlamaktadır. Bu nedenle de beslenme ihtiyaçları tek gebelikten daha fazla olmakta ve beslenmeye ise daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Öncelikle anne karnında çocuk gelişimi için en önemli besin grubu demirdir. Demir, kan yapımını sağlayan ve bebeği geliştiren en önemli unsurdur. İkiz hamilelik döneminde demir alımı iki katına çıkarılmalıdır. Doz ayarlaması doktor tarafından yapılmakla birlikte en çok demir ihtiva eden kırmızı et tüketimi hamilelikte mutlaka yapılmalıdır. Eğer demir eksikliği problemi ortaya çıkmışsa mutlaka takviye edilmedir. Diğer yandan, bebekler için Omega 3 oldukça hayati öneme sahip olacaktır. İkiz gebelikte omega 3 alımı için anne adayının haftada en az 2 kez bir avuç dolusu ceviz içi, haftada iki kez balık eti ve yine haftada en az iki kez de ıspanak tüketmesi yerinde olacaktır. Ispanağı buharda zeytinyağı ile birlikte pişirip de tüketmek daha fazla fayda sağlamaktadır. Son olarak ikiz hamilelikte kalsiyum alımı da bir hayli önem taşımaktadır. Bebekler gelişirken kemik oluşumu ve gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç duyacak ve yeterli miktarda alınmadığı takdirde ise annenin kemiklerinden kalsiyumu çekerek annenin kemik erimesi yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle annenin günde 2-3 bardak süt içmesi mutlaka önerilmektedir.

Doğal beslenerek ikiz gebelikte gerekli olan besin maddeleri kolayca karşılanabilmektedir. Ancak bazı durumlarda vitamin ve mineral takviyeleri yapılması gerekebilmektedir. Bu nedenle anne adaylarının hamilelik döneminde periyodik doktor kontrollerini yerine getirmesi ve tavsiyelere uyması büyük önem taşımaktadır.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.