Maltepe Escort

İkiz Bebeklerim Birbirine Ne Kadar Benzeyecek?

Son yıllarda genetik yatkınlığın yanı sıra tüp bebek tedavisi sayısı da arttığı için ikiz bebeklerin doğum oranında %60’ ın üzerinde bir artış yaşandığı, verilere yansıyor. Bir bebek sahibi olmayı beklerken ikiz ya da üçüz bebeklere sahip olacağınız haberi gerçekten heyecan verici olabilir.

Çoklu gebeliklerde bebek bekleyen anne ve babanın merak ettiği şeylerden biri de bebeklerin birbirine benzeyip benzemeyeceğidir. Bebeklerin fiziksel görünümlerinin birbirine benzemesinde tek yumurtada mı yoksa ayrı yumurtalarda mı geliştikleri karar vericidir.

Bebeklerin ikiz olup olmadığı en erken 7. – 8.  Haftada anlaşılabilir. Öncesinde ultrasonla anne karnında birden fazla kese olduğu görülsede, bu keselerden biri sonradan kaybolabilir. Bebeklerinin ilk kalp atışları 7-8. Haftalara denk geldiği için, bu haftalardan itibaren ikiz ya da üçüz bebek beklediğiniz kesinleşir. Anne karnında 2 kesede gelişmeye devam eden bebekler Çift yumurta ikizi ya da yarı tek yumurta ikizidir.

Çift yumurta ikizleri iki kardeşin birbirine benzeyebileceği kadar birbirlerine benzerler. Cinsiyetleri aynı olabileceği gibi, farklı cinsiyetlerde de olabilir. Gelişimleri ve fiziksel görünümleri birbirlerinden farklıdır. DNA eşleşmeleri %50 oranındadır.

Yarı tek yumurta ikizleri ise tek yumurtanın 2’ye bölündükten sonra, 2 farklı spermle döllenmesi, farklı 2 kesede gelişimlerine devam etmesi şeklinde tanımlanır. Bebeklerin DNA eşleşmesi %75 oranına kadar çıkabilir.

Tek yumurta ikizlerinde ise döllenen yumurta ve spermin sonrasında ikiye bölünmesi gerçekleşir. Bebekler aynı kese içinde gelişir. Tek yumurta ikizlerinin 2 ayrı kesede gelişime devam ettiği gebeliklerin oranı, çoklu gebeliklerin tamamının %25 i civarındadır.  Tek yumurta ikizlerinin DNA eşleşmeleri %100 olduğu için yapılan testlerle, bebeklerin tek yumurta ikizi mi çift yumurta ikizi mi olduğu anlaşılabilir.

Bu bilgilerden yola çıkarak aynı doğum kesesini yani plesantayı paylaşan ikiz bebeklerin birbirine benzeyeceği, fiziksel görünüm olarak aynı özelliklere sahip olacağını bilebiliriz. 2 plesanta oluştuğu durumlarda da tek yumurta ya da yarı tek yumurta ikizleri ile karşılaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

İkiz bebeklerin gelişimleri ultrasonla takip edilebilirken, anne karnında birden fazla plesantanın tespit edildiği durumlarda, tek yumurta ikizi olup olmadıklarının kesin bilgisi DNA testleriyle elde edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.