Maltepe Escort

İlaç Kullanırken Dikkat!

Hamilelik dönemi, bebeğe uyum sağlamaya çalışılan, fizyolojik değişimlerle birlikte rahatsızlıkların sıkça kendini gösterdiği bir dönemdir. Gerçekten ihtiyaç duyulduğunda elbette tıbbi yöntemlere başvurmak gerekir. Ancak ilaç kullanımı konusunda oldukça özenli olmak gerekir. Rahatsızlığınız ne olursa olsun, kullanmanız gereken ilacı, uzmanın önermesi ve hamile olduğunuzdan mutlaka haberdar olması gerekir. Normal zamanlarda kullanılan ilaçların ilk 2 ayda düşük riski ve daha sonrasındaysa bebekte gelişim sorunlarına yol açma riskleri bulunur. Bununla birlikte uygun içeriklerle geliştirilmiş hamilelik dönemi için ilaç alternatifleri bulunmaktadır. Ayrıca ilacınızı eczaneden alırken de, reçetenizdeki ilacın alternatifinin önerilmesi durumunda kesinlikle kabul etmemeniz gerekir.

İlacın beklenen etkilerini göstermesi ve tedaviyi zamanında başarılı tamamlayabilmek için, ilaç kullanırken tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir. İçeriklerine ve kullanım amaçlarına göre gruplandırıldığında, bazı ilaçların kullanımı sırasında tüketilen belirli besinler, ilacın emilimini azaltarak etkisini azaltır. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Antibiyotik grubunda, PENİSİLİN – ERİTROMİSİN  (silina-croxilex, ampisina-duocid deposilin-ıecillin) içeren ilaçlarla tüketilen asitli besinler, kafein içeren yiyecek ve içecekler, domates ve asitli meyve suları, mide asidini artırır. Mideyi fazladan yorar ve yıpratır.
  • Yine antibiyotik içeriği olan TETRASİKLİN – SİPROFLOKSASİN süt ve süt ürünleriyle kullanıldığında ilacın emilimini azaltır.
  • Antikoagülanlar olarak sınıflandırılan kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçların (WARFARİN-heparin), K vitamini bakımından zengin brokoli, ıspanak ve lahana gibi yiyeceklerle tüketilmesi, ilacın etkisini azaltır.

Antikoagülanların E vitamini içeren besinlerle birlikte kullanımında kanama riski azalır.

  • Ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılan ANALJEZİK- ANTİPİRETİK (Dolven, Novalgin, Termacet, Endol, Sup, Tramadolor, Dikloron) tok karnına alındığında ilacın emilimi ve etkisi azalır.
  • Ağrı kesici olarak kullanılan NON STEROİD ANTİ İNFLAMATUAR grubundaki Aspirin, Dikloron, Muscoril, Buscopan gibi ilaçların aç karnına alınması mide rahatsızlıklarına, mide yanmasına sebep olur. (Alkolle birlikte alınması mide kanamasına yol açabilir.)
  • Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan DEMİR PREPERATLARI ve VİTAMİNLER ise süt ve süt ürünleri ile birlikte kullanılmamalıdır. Birkaç saat arayla kullanılarak ilaçların emiliminin dolayısla etkisinin azalması önlenebilir. Ferrosanal Duodenal, Santafer Fort, Tb Vb., Vitabiol C-redoxan bu ilaçlara örnek olarak verilebilir.
  • Bronşları açmakta kullanılan BRONKODİLATÖRLER (Ventolin, Singular, teofilin) astım ve nefes darlığı olanlar tarafından düzenli kullanılmak zorunda olunan ilaçlardandır. Bronkodilatörlerin yağlı besinlerle, çikolata, kahve, kola, çay ve greyfurt suyu ile tüketiminde baş ağrısı, kusma, mide bulantısı yaşanabilir.
  • Antidepresanlar (MAO İnhibitörleri, İzokarboksazid, Fenelzin, Tranysipromin, Diazem-Risperdal) içerikli olanların, incir, bakla, soyu sosu, tavuk, dana ciğeri, eski peynir, fermente edilmemiş sosis, mayalanan alkollü içeceklerle, genel olarak tiramin içeriği zengin olan besinlerle etkileşiminde kan basıncı hayati tehlikeye sebep olacak kadar artabilir. Kusma, baş ağrısı ilk belirtiler arasındadır. Bu tür bir etkileşimde ölüm riski bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.