Maltepe Escort

İlgisizlik Bağımlılık Riskini Arttırıyor

Çocuk hatta insan psikoloji üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçları tüyler ürpertici. Çünkü ailesi tarafından ilgisiz bırakılan çocukların madde veya teknoloji bağımlısı olma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ergenlik döneminde daha da artan bağımlılık riskinin çocukluk çağlarına dayandığı bir çalışmayla kanıtlandı. Bunun iki nedeni var ilgisiz bırakılan çocukların iyi takip edilememesi ve ilgisizlik nedeniyle psikolojik anlamda boşluğa düşen çocukların kendine sığınak olarak madde ya da teknoloji bağımlılığına yönelmesidir. Öte yandan ailenin ilgisini yeterince gösteremediği çocuklar içine kapanık olarak büyüyor. Bu içine kapanıklık daha çok onları oyunlara ve teknolojiye itiyor. Gün geliyor oyun oynamak ya da madde kullanmak dışında her şey birey için kötü ve daha da önemlisi anlamsız geliyor.

teknoloji-bagimliligi-riskini-ilgisizlik-arttiriyor

teknoloji-bagimliligi-riskini-ilgisizlik-arttiriyor

Çocuklarda Bağımlılık Riski Nasıl Azaltılır?

Öncelikle ister oyun ve teknoloji bağımlılığı olsun isterse de uyuşturucu, sigara gibi madde bağımlılığı olsun fark etmez işin büyük bir kısmı ailelere düşüyor. Çocuklarla yeterince ilgilenmek, onların sevildiğini ve ailenin ne kadar önemli olduğunu hissettirmek her anlamda çok önemlidir. Ayrıca çocuklar belirli sorumluluklar verilerek cesaretlendirilerek kendine güvenlerinin gelmesi sağlanmalıdır.

Psikolojik olarak anlattığımız şekilde destek vermenin dışında çocuklarınızın arkadaş çevresini de takip etmeniz önemlidir. Ancak bu takip işini abartarak çocuğunuza yaşam alanı bırakmamak da tehlikeli ve ters etkilidir. Bu nedenle ölçüyü kaçırmadan çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmadan onu kontrol altına almanız önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.