Maltepe Escort

İlk Doğum Sezeryanla Gerçekleştirilmişse 2. Doğumu Normal Doğum Olarak Yapılabilir mi?

Doğum yöntemlerinden biri olarak bilinen sezeryan, aslında bir tercih değil koşulların gerektirdiği bir zorunluluk olarak gerçekleştirilir.  Bebeğin doğum kanalına ters ilerlemesi, bebeğin başı ile gelmemesi, doğum kanalının yeterince açılmamış olması, plasentanın doğum kanalını kapatması ve bebeğin aşırı kilolu olması gibi durumlarda sezeryan tercih edilir. Annenin farklı sağlık koşulları yok ise doğum yaklaştıkça sezeryn olup olmayacağına karar verilir.

Annenin ilk doğumunu sezeryanla gerçekleştirmesi, ikinci doğumun da sezeryanla gerçekleştirilmesini zorunlu kılan bir durum değildir. Sağlıklı bir hamilelik sonrasında, ikinci doğumu normal doğum olarak yapmak mümkün olabilir. Ancak yine de acil olarak gündeme gelebilecek aksaklıklar olabileceğinden doğumun tam teçhizatlı bir sağlık kurumunda gerçekleştirilmesi gerekir.

Yaygın olarak bilinen anne ilk doğumu sezaryenle yapmışsa, ikinci doğumu da sezeryanla yapması gerektiği bilgisi doğru değildir.

İlk Doğum Sezeryanla Gerçekleştirildi ise İkinci Doğumun Normal Doğum Olarak Yapılması Riskli midir?

Doğum sağlıklı bir şekilde başlarsa ve anne doğumu gerçekleştirebilirse anne bundan zarar görmez. Doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonların denetlenmesi için uzmanın doğum sırasında annenin ve bebeğin durumunu gözlemesi önemlidir. Sezeryan nedeniyle rahim duvarında oluşabilecek herhangi bir hasar anne sağlığını tehlikeye soktuğu için ülkemizde ilk doğumunu sezeryanla gerçekleştiren anneler ikinci doğumda normal doğum imkanı değerlendirmemektedirler.

Bununla birlikte ilk doğumunu sezeryanla gerçekleştiren annenin ikinci doğumu normal doğum olarak tamamlayabilmesi daha zor olabilir. Bu nedenle annenin yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları yoksa ve ileri yaş hamileliği ile dünyaya gelen bir çocuk söz konusu değil ise ilk doğumun normal doğum olarak yapılmaya çalışılması gerekir. Normal doğumun, sezeryanla doğumdan daha sağlıklı olduğu tüm dünyada ve tıp çevrelerinde kabul görmüş bir gerçektir. Bebeğin normal doğumla dünyaya gelmesi uzun vadede hem daha sağlıklı olmasına hem de bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca annenin iyileşme süreci daha kısa süreceği için bebekle ilgilenmesi gereken erken dönemde anne daha verimli olabilecektir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.