Maltepe Escort

İlk Kez Baba Olacakların Bilmesi Gerekenler

Eğer ilk kez baba oluyorsanız öğrenmeniz gereken onlarca şey var demektir. Bebeğin doğmadan önceki süreçte gelişimi, doğumu, büyütülmesinde dahil olacağınız uzunca bir süreç…Artık modern baba, doğum odasının kapısından bebeği alıp, eve gelişle misyonunu tamamlayamıyor.

Eşinizin hamileliği esnasında geçen süreyi, sizde değişen koşullarda iyi bir eş ve iyi bir baba olmayı öğrenerek geçirebilirsiniz. İlk kez baba olacakların bilmesi gerekenler konusunda yazılan Türkçe kitaplar bulmak henüz mümkün değil. Bebek ve çocuk gelişimiyle ilgili kitapları okumak, hem bebeğin gelişimini anlamak hem de annenin yaşadığı süreçleri takip etmek için daha faydalı olabilir. İlk kez bebek bekleyen anne için de durum oldukça yeni ve karmaşıktır, eşinize hamileliği boyunca vereceğiniz destek, bebeğinizin psikolojisi açısından önemlidir.

Bebeklerin duyu gelişimlerinin anne karnında başladığını bir yerlerde okumuş veya duymuşsunuzdur. Bebeğin 3. aydan itibaren dış seslere farklı tepkiler verdiğini düşünürsek, bebeğinizle konuşmaya anne karnındayken başlamanız, dünyaya geldiğinde dış dünyaya daha erken adapte olmasını sağlayacaktır.

Daha önce hiç küçük bebek görmemişseniz bebek bakımı ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Annelerin büyük bir kısmı için bebek bakımı içgüdüsel bir refleksle kolay uygulanır birşeydir. Zor gibi görünsede, hem anneye destek olmak için hem de ihtiyaç duyabilecekleri için, en azından bebeğin nasıl tutulacağını, hangi aylarda ne tür gıdalar verilebileceğini, acil durumlarda altının nasıl değiştirileceğini öğrenmeleri faydalı olur.

Yeni anne ve bebek, babanın desteğine en çok doğuma birkaç hafta kala, doğum esnasında ve doğumdan sonraki 2-3 hafta ihtiyaç duyar. Annenin doğum yaklaştıkça doğumdan korkması, bebeğe veya kendisine birşey olması gibi korkular geliştirmesi sıkça rastlanan durumlardır. Gün içinde eşlerini arayıp, destek olduklarını hissettirmeleri hamile psikolojisi için önemlidir.

Baba adayının doğum sırasında mümkünse yanında olması ya da hastanede bekliyor olması, birçok anne adayında stres seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Doğumdan sonraki günlerde vücudunun toparlanması için dinlenmesi gereken anne, diğer taraftan tüm gün bebekle ilgilenmek zorunda kalır. Yanında diğer aile fertleri olsa bile babanın bebekle olan yakın diyalogu, hamilelik sonrası depresyonu riski taşıyan anne için önemlidir. Baba adaylarının, anne adaylarıyla birlikte, geceleri bölünen uykulara hazırlıklı olması, pek çok durumu anneye göre daha ağırbaşlı ve sakin karşılaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.