Maltepe Escort

İlk Trimesterdaki Stresin Beyin İşlevi Bozukluklarıyla İlgisi

Yapılan son araştırmalarda, bebeğin beyin gelişimi ile, annenin birinci trimesterdaki stres seviyesi arasında sıkı bağlar olduğunu tespit etmiş bulunuyor.

Yeni bir bebek sahip olmaya adaptasyon süresince stres elbette kaçınılmaz. Pensilvanya Üniversitesi’nde yürütülen araştırmaya göre, özellikle hamileliğin ilk üç aylık döneminde, gereksiz stresten uzak kalınması gerektiğini vurgulayan sonuçlar yayınlandı. Araştırmaya göre stres bebek bekleyen annenin vajinal bölgesinde bulunan bakterilere etki ediyor. Daha sonra bakterilerin vajinal doğum sırasında, bebeğe aktarılması durumu söz konusu oluyor. Vajinal doğum sırasında anneden aktarılan bakteriler, bebekte bağırsak mikrobiyomu oluşmasına ve beyin gelişimine etki etmesine sebep oluyor.

Anne Karnında Stres Bebeğin Beyin Gelişimini Etkiliyor

Sonuç olarak sürecin sonunda bebeğin bağışıklık sistemi ve metabolizmasında olumsuz etkiler oluşuyor. Bununla birlikte araştırmayı yürüten bilimadamları, değiştirilmiş bağırsak mikrobiyolojisinin, otizm ve şizofreni gibi nörogelişimsel bozukluklara sebep olduğunu düşünüyorlar.

Hamilelikte Stres

Pensilvanya Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, hamile farelere yabancı sesler ve yırtıcı kokular, kısıtlamalar gibi strese sebep olacak etkilerin verilmesi ile bu sonucu elde edilmiş. Erken gebelik sırasında veya genel olarak ilk üç aylık dönemde elde edilen sonuçlar, yavruların beyinindeki metabolizma ve amino asit işleme ile ilgili olumsuz sonuçlar doğurdu. İlginç olarak erkek yavrulardaki sonuçlar, dişi olanlarına göre daha da dramatikti.

Hamileliğin İlk Üç Aylık Döneminde Stres Bebeğin Beyin İşlevlerini Bozuyor

Hamilelikte İlk Üç Aylık Dönem Kritik

Araştırma ekibi özellikle hamileliğin ilk üç aylık dönemini gözlemlediklerinde, stresin en büyük etkiyi bu dönemde gösterdiğini tespit ettiler. Ekip aynı şekilde ikinci ve üçüncü trimesterlarda da aynı gözlemi yaptı. Ancak bu periyodlardaki etkinin o kadar fazla olmadığını tespit ettiler. Farklı hayvan türlerinde yapılan araştırmaların verdiği benzer sonuçların da bu tezi güçlendirdiği belirtildi.

Sezeryanla Doğum Bu Durumun Önüne Geçebilir mi?

Hamileliğin ilk trimesterında yaşanan stresin beyin gelişimi bozukluklarına sebep olması ve vajinal doğumla ilgisi, bebeğin sezeryanla dünyaya getirilmesi durumunda bu etkinin yok edilme ihtimali sorusunu gündeme getirdi. Ancak bebeğin sezeryanla doğması, annenin vajinal mikroplarına maruz kalmadığı anlamına gelmiyor. Bunun yerine bebeğin bağırsakları, annenin derisindeki bakteriler tarafından kolonize edilebiliyor. Araştırmacılar annenin stresinin doğumdan çok önce bebeği etkilemeye başladığını düşünüyorlar. Çünkü nörogelişim için gerekli maddelere, anne karnında ilk üç aylık dönemden itibaren ihtiyaç duyuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.