Maltepe Escort

İşe Dönüş – Bebeğe Bakıcı Seçimi

Çalışan anneler ücretsiz izin kullanmazlarsa bebekleri henüz 2 aylık olmak üzereyken çalışmaya devam etmek zorunda kalıyorlar. Anne-babalar, annenin çalışma hayatına devam edeceği durumlarda bebek daha dünyaya gelmeden bebek için bakıcı seçimi konusunda kara kara düşünmeye başlıyorlar.

Ülkemizde anneanne ve babaannelerin bebeklerin bakımını üstlenmesi oldukça sık yaşanan bir durum. Aynı zamanda doğruluğu sık sık tartışılan bir konu. Eğer büyükannelerden birinin, siz işteyken bebeğinizle ilgilenmesini tercih etmek durumundaysanız, bu konuyu enine boyuna düşünmeniz gerekiyor. İlk aylarda güvenlik açısından içiniz son derece rahat olacağı gerçeği ortadayken, disiplin açısından yaşanacak düşünce ayrılıkları çocuğun tüm hayatını etkileyecek izler bırakabilir.

Aileden birine emanet ederken bile düşünürken, bir bakıcı seçimi yapmanın son derece önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bakıcı seçimi sırasında adayları değerlendirirken bebeğin ihtiyaçlarını, bakıcı adayının yaşını ve tecrübesini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bebeği tecrübesiz birine bırakamayacağımız gibi, hareket kabiliyetinin azalmaya başladığı yaşlarda bakıcılar da uygun olmuyor.

Mesleki eğitimi olan kişilerin sayıca, evde bebek bakımı yapacak kadar fazla olmadığını söyleyebiliriz. Ama anne olmak da başka birinin bebeğine bakmak için tek başına yeterli bir özellik değil. Daha önce benzer tecrübeleri olan kişileri seçmek işinizi biraz kolaylaştırabilir. Bebeğe bakacak kişinin sağlık durumundan, genel olarak kişilik yapısından haberdar olmak seçimi etkileyecek detayları size verir. Referans kişilerin olması işinizi kolaylaştırabilir. Bebekler bu dönemlerde hemen herşeyi hissedebildikleri için huzursuz, gergin kişilerin yanında rahat olmayacaklardır.

İlk aylarından itibaren alışacağı için, gerekmedikçe bakıcı değişikliği yapılmaması bebeğin psikolojisi için önemli. 1 yaşından itibaren sizin evden gittiğinizi hisseden bebeğinizle daha sık konuşmanız, vedalaşarak evden çıkmanız, yoksunluk duygusunu hissetmemesi açısından işe yarayabilir. Bu günlük rutinin normal olduğunu hisseden bebekler, kısa süre içinde annenin geliş saatlerine alışırlar.

Bu süreç henüz küçük olduğu için bebeğinden ayrılmak istemeyen anneler için de sancılı bir süreçtir. Anne, bebeğinin yanında olmadığı süre içinde endişelenebilir, sık sık arayarak durumu kontrol etmek isteyebilir. Bebeğin yanında olmadığı için suçluluk duygusu hissedebilir. Çalışan annelerin çocukları daha erken yaşta bağımlılık duygusundan kurtulup, zamanlarını kendi istedikleri şekilde değerlendirebilir özelliklere sahip olabilirler. Çocuğun kişisel gelişiminde annenin çalışıyor olmasının olumlu etkileri olacaktır. Bu yüzden çocuğunuzdan ayrı geçirdiğiniz zamanları bir dezavantaj olarak görmek yerine, birlikte geçirdiğiniz zamanları daha dolu ve verimli geçirmeye çalışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.