Maltepe Escort

İştahsız Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?

Anne içgüdüsü bebek doğar doğmaz onu sürekli beslemeye odaklıdır.Bebek yemeyi sevse de sevmese de anne bebeğin doyup doymadığını pek anlayamaz. Bebek ve çocuklarda yemek yeme meselesi metabolizmaya veya hormonal durumlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Mesela hasta olan bir çocuk doğal olarak iştahsız ve halsiz olacağı için yemek yemeyi pek sevmez. Bu gibi durumlarda yemesi için pek fazla zorlamamak gerekir. Zorlayarak yedirilen yemekler de çocuklara veya bebeklere pek fayda sağlamaz. Sevmiyorsa daha fazla inatlaşır.

Ek gıdaya başladıktan itibaren çocuğunuza bir mama sandalyesi temin ederek onun sevdiği veya seveceği yiyecekleri önüne koyabilirsiniz.Eğer bunların hiçbirinden hoşlanmıyorsa yine farklı bir tat denemesi açısından hiç görmediği yemediği yiyeceklerden önüne koyup dikkatini çekebilirsiniz.Sonuçta çocuk istemediği sürece yine inatlaşıp yemeğini yemeyecekse iştahsızsa siz ona çaktırmadan sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.Bu yollardan diğeri de reklam veya televizyon karşısında iken yemeğini yedirmenizdir. Dikkatini tamamen televizyona veren çocuklar ne yediğinin farkında olmaz ve yemeye devam eder.Böyle bir alışkanlığı kazandıktan itibaren yemek yemede artık sorun yaşamayabilir.

Tüm bunları uygulamanıza rağmen hala yemek yememekte ısrarcı ise çocuk diyetisyenleri ile işbirliği içerisine girerek sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı olacak diyet düzenleyebilirsiniz.Pedagog ve doktor eşliğinde yemek yemenin neden gerekli olduğunu açıklayarak örnekler verebilirsiniz.Okul ortamı da çocukların yemek yemesi için güzel bir ortamdır.Onun sevebileceği yiyecekleri beslenmesine koyarak iştahsızlığı yenmesini sağlayabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.