Maltepe Escort

K Vitamini Bebekler İçin Neden Önemlidir?

K Vitaminin kanının pıhtılaşmasında çok önemlidir. Eksikliği durumunda olası kanamaların kontrol edilmesi mümkün olmaz. Bebekler doğum sırasında oldukça düşük seviyede K Vitaminine sahip olurlar. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler, K Vitaminini beslenme sayesinde ya da bağırsaklarındaki bakterilerden temin ederler.

Doğuştan bebeğin sahip olduğu K Vitamini ne kadar düşük seviyede olsa da, kanamayı durdurmaya yetecek seviyededir. 10 bin bebekte, 1 bebek K Vitamini eksikliği yaşar. K Vitamini eksikliği nedeniyle kanama veya yenidoğan hemorajik hastalığı şikayetlerinden birine sahip olur.

K Vitamini eksikliği nedeniyle kanama yaşayan bebekler, kanın pıhtılaşmasını sağlayacak düzeyde K Vitamini üretemeyecek durumdadırlar.

K Vitamini eksikliği nedeniyle kanama Ne Zaman Yaşanır?

Erken K Vitamini eksikliği nedeniyle kanama; doğumdan sonraki 24 saatte gerçekleşen kanamalardır. Göbek bağı kanaması bu gruba girer. Klasik K Vitamini eksikliği nedeniyle kanama; doğumdan sonraki 1 hafta içinde yaşanan kanamalardır.

Geç K Vitamini eksikliği nedeniyle kanama; doğumdan sonraki 2. hafta ile 12. hafta arasında gelişen kanamalardır.

Bebeklerde K Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Bebeklerde K Vitamini 2 şekilde artırılabilir;

  • Enjeksiyonla Bebeğe K Vitamini Takviyesi Yapılır

Enjeksiyonla K Vitamini vermek, K vitaminini artırmada en güvenilir yoldur. Doktorlar genellikle doğumdan kısa bir süre sonra, bebeğin kas içine-bacak kasına enjeksiyon yaparak, gerekli takviyeyi yaparlar. Bu gelecek bir kaç ay için, olası K Vitamini eksikliğinin önüne geçer.

  • Ağız Yoluyla Bebeğe K Vitamini Takviyesi Yapılır

K vitamininin, oral yolla damla olarak verilmesi de mümkündür. Herhangi bir eksikliği önlemek için 3 doz K Vitamini damlası gereklidir. İlk doz doğumun hemen sonrasında, ikinci doz ortalama 1 hafta sonra, üçüncü doz ise 6 hafta sonra verilir. Fakat doktorlar, ağız yoluyla verilen K Vitaminini, yeterince emilim gerçekleşemeyeceği için pek tercih etmezler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.