Maltepe Escort

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Anne adayının kan grubunun Rh (-), baba adayının kan grubunun Rh (+) olduğu durumlarda, bebeğin kan grubunun RH negatif veya pozitif olma olasılığı eşittir. Ancak bebeğin kan grubunun anne gibi Rh (-) olmadığı durumlarda kan uyuşmazlığı meydana gelir. Annenin kan grubu Rh (-) iken bebeğin kan grubu Rh (+) olursa annenin vücudu savunma mekanizması ile karşılaşır. Bebeği vücudun savaşması gereken bir şey olarak görür. Bu durum genellikle ilk gebeliklerde sorun teşkil etmez. Vücut daha önce böyle bir şey ile karşılaşmadığı için sorun yaşamadan doğum gerçekleşir. Ancak ikinci ve sonrasındaki doğumlarda yaşanan kan uyuşmazlıklarında hayati tehlike söz konusudur. Bebeklerde kan uyuşmazlığının düşük erken doğum ya da doğum sonrasında bebeğin kaybedilmesine sebep olduğu durumlar yaşanabilir.

Kan uyuşmazlığı yaşanan durumlarda doğum sonrasındaki ilk 72 saat içerisinde bebeğe Rh antikoru takviye edilmelidir. Anneye yapılan Rh antikoru takviyesi (-) kan hücrelerinin bloke edilmesine yardımcı olur. Böylece alyuvarlar tanınmış bağışıklık sisteminde (+) hücrelerine hafızada yer verilmiş olur.

Kan grupları arasında yaşanan kan uyuşmazlıkları daha az risk taşımakla birlikte, ilk gebeliklerde rastlanır. A, B, AB, 0 grupları arasında yaşanan kan uyuşmazlığı anne adayının 0 grubunda kana baba adayının A,B, AB gruplarından birine sahip olmasından kaynaklanır. Bu tip kan uyuşmazlığında bebeğin sarılık riski yüksektir. Kan uyuşmazlığının sorun oluşturduğu durumlar anne adayının negatif baba adayının pozitif kana sahip olmasıyla birlikte bebeğin pozitif kana sahip olmamasından kaynaklanan durumlardır.

Kan Uyuşmazlığı Bebeğe Nasıl Zarar Verebilir?

Gebelik süresince anne vücudunda gelişimini devam ettiren bebeğin  farklı Rh taşıması, vücut tarafından doku uyuşmazlığı benzeri bir tepki ile karşılanır. Anne vücudu bebeğe yabancı madde muamelesi yaparak, onu yok etmeye, kendini savunmaya adapte olur. Yabancı madde olarak algılanan bebek, vücut tarafından antijen olarak algılanır. (Antijen vücudun kendisini savunmasını gerektiren, dışardan gelen yabancı dokudur).Vücut savunma amaçlı olarak antikor üretmeye başlar. Bu durum kişiye kendi kan grubuna uymayan kan verilmesinde yaşanacak reaksiyona benzer.

Rh uygunsuzluğu ilk gebeliklerde sorun yaratmaz. Ancak ikinci gebeliklerde vücudun savunmaya geçişi, daha öncesinden pozitif kanı tanınmış olduğundan daha erken başlar. Antiikorlar daha erken savunmaya geçerler. Hamilelik boyunca bu zararı önlemek için plasenta aktif olarak görev yapar. Ancak düşük riski olan gebeliklerde, plasentanın farklı olarak biçimlenmiş olduğu durumlarda, plesanta görevi yerine getirmekte yetersiz kalabilir. Antikorların anne karnından plesantaya ve kordon aracılığıyla fetusa geçişi yaşanabilir. Rh uygunsuzluğu olarak bilinen bu durum, fetusta kalp yetmezliğine sebep olabilir. İleri aşamalarında ölüme dahi sebep olabilen bu durum, fetüsün alyuvarların parçalanmasıyla açığa çıkan bilirubin seviyesinin çok yükselmesi durumunda, bebeğin beynine zarar verir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.