Maltepe Escort

Kekemelik Nedir? Çocuklarda Kekemelik Neden Oluşur?

Kişinin konuşmasında akıcılığın sağlanamamasına kekemelik denir. Akıcılığın bozulması hece tekrarları, kelimelerin sesli ya da sessiz uzatılmasıdır. Konuşmanın akıcı olarak ilerleyemediği özel durumlar olabildiği gibi sürekli olarak da kekeleme yaşanabilir.

Kendini baskı altında hissetmek geçiçi olarak kekemeliğe sebep olabilir. Bu davranışla birlikte mimiklerde, göz hareketlerinde belirgin stres gözlenebilir. Kişi başını istemsizmiş gibi görünen şekilde hareket ettirebilir, ritmik olarak elini, ayağını bir yere vurabilir.

Kekemeliğin ortaya çıktığı yaş aralığı 2-7 arasıdır. Dil ve konuşma becerilerinin geliştiği bu yaşlarda ortaya çıkan kekemelik, gelişimsel kekemelik olarak adlandırılır.

Gelişimsel kekemelik çocuklar arasında %4 gibi bir oranda gözlenir. Bu çocukların %3’ünde iyileşme olur, ancak %1’inde kekemelik devam eder.

Konuşma akıcılığında bozukluk olarak tanımlanan kekemelik bir hastalık değildir. Ancak ifadeyi güçleştiren bir bozukluk olduğu için iyileştirme için yöntemler aranabilir.

Kekemeliğin iyileştirilmesinde kullanılan yöntem genellikle terapilerdir. Terapilerde başarı oranı yüksektir, katılımcılar terapi sonrasında istemsiz davranışlarını kontrol edebilmeyi başarırlar.

Sonradan Oluşan Kekemelikler 

Topluluk önünde konuşmada ortaya çıkan kekemelik, stresli durumlarda ortaya çıkan kekemelik gibi farklı durumlarla ilerleyen yaşlarda da karşılaşılabilir.

Ancak bu gibi durumlar genellikle kontrol edilebilir. 6 ayı geçmeyen ya da zaman zaman ortaya çıkan kekemelik normal kabul edilebilir.

Ailede kekemelik öyküsünün olması, kekemeliğin ortaya çıktığı zaman yaşanan sıradışı bir olayın olup olmadığı gibi bilgiler, terapiler açısından önemlidir. Kekemeliğin gözlendiği durumlarda kendi kendine geçmesini beklemek zaman kaybına sebep olur. Aynı şekilde çocuğu düzeltmeye çalışmak, kelimeleri düzeltmek ve düzgün konuşmaya zorlamak, çocuğu olumsuz yönde etkiler.

Bu gibi durumlarda çocuğun stresini anlayışla karşılamak ve sabırla dinlemek gerekir. Yorgun ve stresli olduğu durumlarda açıklama yapmaya zorlamamak da önemlidir.

Konuşma sırasında çocuğun gözlerine bakmak, iletişimi artırır. Dudaklarına bakmak ise heyecanını artırır. Bunun farkında olarak çocukla kurulan iletişimde çocukla göz temasına ön vermek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.