Maltepe Escort

Kendine Güvenen Çocuk Nasıl Yetiştirilir ?

Çağımız teknoloji ve gelişmişliği sayesinde ataerkil toplumdan biraz daha sıyrılıp farklı nitelikte büyüyen kuşaklar yetişmeye ve büyümeye başladı. Eskiden ataerkil toplum ve aile örneklerine bakıldığında evde önce baba sonra ağabeyler ve annenin dediği olur,çocuk kararını tek başına veremez idi. Şimdi eğitim ve sosyokültürel niteliklerin de artması ile birlikte aileler daha bilinçlenerek çocuk yetiştirmeye başladılar. Öyle ki çalışan her anne neredeyse sadece bir çocuğu kendilerine yeterli olduğunu düşünerek hareket ettiler.

Tabi ailenin tek çocuğu olmak çocuk açısından oldukça sıkıcı bir durumdur. Hiç arkadaşı olmaz.Her işini onu çok seven ailesi yapar.Hata yapmasına ve tek kalmasına asla müsaade etmezler.Bu gibi davranışlar çocukta özgüven eksikliğine neden olur.Kendine güvenemez.Önüne gelen her fırsat ve teklifte ben bunu yapamam diye düşünerek kendini geri çeker.Bunu atlatmanın ve kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin birçok yolu var.Birincisi çocuğun hata yapmasına izin vermek hatta hatasından ders çıkarmasını sağlamak.Hata yapan çocukların hatalarını kendileri düzelttikçe özgüvenleri de oturmaya başlar.Kendini ifade etmeyi öğrenir.Hatası ile yüzleşen çocuk telafi etme fırsatını bulduğunda ise mutlu olur.

Okul çağında sürekli ödev verilerek derslere aktif katılımı sağlayan öğretmenin sorumluluğu kadar ailenin de ev içi ilişkilerde benzer sorumlulukları üstlenmesi gerekir.Çocuğun soru sormasına izin verilmelidir.Sorulan sorulardan çoğu ebeveyn çabuk sıkılarak çocuğa kızmaya bağırmaya başlar.Soru sormaktan vazgeçen bir çocuk tüm merakını ve ilgisini kendine saklar.Böyle durumların oluşmaması için iyi bir dinleyici ve arkadaş olmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.