Maltepe Escort

Özellikle bebeklik döneminin sonlarında ek gıdalarla birlikte çocukların hayatına sebze ve meyveler girmektedir. Sebze ve meyveler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde sadece beslenme için değil aynı zamanda çocuk sağlığı için de önem taşımaktadır. Bu nedenle mevsim sebzeleri çocuk beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Çünkü her mevsimde olası mevsimsel hastalıklara etkili sebze ve meyveler bizlere doğa tarafından sunulmaktadır. Çocuklarınıza vereceğiniz besinlerden besleyicilik dışında sağlık da arıyorsanız kış sebzelerinden gelen şifayı olumlu anlamda kullanabilirsiniz.

İlk olarak çocuklara verilebilecek sebzelerden bahsetmek gerekirse, 1 yaşından önceki ek gıdalara geçme döneminde patates, havuç, kabak, soğan, biber, ıspanak, fasülye ve bal kabağı gibi sebzeleri rahatlıkla verebilirsiniz. Bu dönem alerjik vakaların fazla olduğu yaş olduğu için bu saydığımız sebzelerin dışına fazla çıkılmamalıdır. Ancak, şifa için özellikle 1 yaşından büyük çocukların beslenmesinde lahana, brokoli, kereviz ve karnabahar da yer almalıdır. Bu sebzelerin bir yaşından küçük çocuklara verilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Kış sebzelerini saydıktan sonra çocuklara vereceğiniz sebzeler konusunda bazı önemli noktaları belirtmek uygun olacaktır. Bunlardan ilki çocuklara yedireceğiniz sebze ve meyvelerin organik olması, ilaç kalıntısı ya da işlenmiş olmasından dolayı koruyucu kimyasal içermemesine dikkat edilmesidir. Bunun dışında alınan sebze ve meyveler sirkeli suda mutlaka güzelce yıkanmalıdır. Son olarak, sebzelerin vitaminlerinin ölmemesi için buharda pişirme yöntemi en idealidir. Bu yöntemi kullanamıyorsanız, az zeytin yağında az pişirerek de çocuklarınıza sebzeleri sunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.