Maltepe Escort

Kız Çocuklarda Prenses Sendromu ve Tedavisi

Erkek çocukların toplumda genelde güç sahibi, kızların ise nazik, nazlı ve her istediği yapılan bir şekilde yetiştirilmesi bazen psikolojik rahatsızlıklar yaratabilmektedir. Bebek ve çocuk sağlığını etkileyen psikolojik çocuk hastalıklarından bir tanesi de kız çocuklarda prenses sendromudur. Prenses sendromu kısaca kız çocuklarının her istediğinin yapılmasını istemesi, sürekli iyiye ve güzele yönelmesi, kendini çok prestijli görmesi şeklinde tanımlansa da tipik bazı belirtileri bulunmaktadır. Kız çocuklarda prenses sendromu ve tedavisi hakkında merak ettiklerinize ve tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Prenses Sendromunun Tipik Belirtileri

Prenses sendromunun belirtileri bireysel olarak değişse de tipik belirtiler 3 tanedir. Bu belirtiler görüldüğünde direk hastalık teşhis edilebilmektedir. Sözü edilen belirtilerden ilki kızınız size ya da çevresindekilere oldukça talepkar davranır. İstekleri hiç bitmediği gibi bu istekleri dile getirirken oldukça emirvari davranır ve istekleri yerine getirildiğinde de memnun olmayıp sürekli başka şeyler ister. Tipik belirtilerden ikincisi ise yüksek özgüvendir. Kendine çok güvenen kızınız patronluk taslar ve kendini her daim mükemmel zanneder. Tipik belirtilerin sonuncusu da kızınızın dünyanın kendi etradında döndüğünü sanması sonucu insanlardan ve sizden aşırı yüksek beklentilerde bulunmasıdır. Bu hastalık ilk olarak nazlı kızınızın tatlılıkları şeklinde yorumlamanıza neden olsa da aslında ciddi bir rahatsızlıktır. Çocuğun zihinsel, toplumsal gelişimini etkileyerek ileride çok sıkıntı çekmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tedavi edilmesi şarttır. Tedavi sürecinde de ebeveynlerin rolü büyüktür.

Prenses Sendromunun Tedavisi

Her ne kadar doktora başvurarak ve bir psikologdan yardım alarak bu hastalık tedavi edilse de doktor size nasıl davranmanız gerektiğini anlatarak çocuğu tedavi etme yoluna gidecektir. Bu nedenle anne-babaya çok görev düşmektedir. Tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar ve önerilerde aşağıdaki gibi listelenebilmektedirler.

  • Öncelikle çocuklarınıza eşit davranın. Erkek çocuğunuza sorumluluklar yüklerken, güç gibi unsurları ön plana çıkarırken, kızınızın her istediğini yerine getirir ona prenses gibi hissettirir şekilde davranmayın.
  • Çocuklarınızla ilgilenmeyi ihmal etmeyerek erken yaşlardan kızınıza bazı önemli eğitimleri verin ve alçak gönüllü olmayı, her istediğinin olmasının her zaman mümkün olmadığını aşılayın.
  • Anlattığınız masalların onu esir almasına izin vermemek için zaman zaman gerçek hikayeler de anlatın. Büyülü masal dünyasından çıkmasını sağlayın.
  • Kızınıza davranışlarınızla, iletişiminizle ve sözlü olarak dış görünüşün o kadar önemli olmadığını her fırsatta anlatın. Önemli olanın karakter olduğunu her fırsatta vurgulayın.
  • Her zaman kızınıza gerçekleri aşılamak ve anlatmakla da olmaz. Öncelikle kendinizi değiştirin. Siz prenses sendromu hareketleri yapmayın ki o da sizi örnek alsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.