Kız Çocuklarının Makyaj Merakı Tehlike Saçıyor!

Kız Çocuklarının Makyaj Merakı Tehlike Saçıyor!
Kasım 28 23:45 2015 Makaleyi Yazdır

Teknolojik gelişmenin artmasının bir sonucu olarak gelişmişlik algısının değiştiği günümüzde vakitten kazanmak ya da işleri kolaylaştırmak adına doğallıktan uzaklaşıldığının farkına bile varmıyoruz aslında. Bu durumun sonucunda da elbette ki, sağlığımızın bozulması ya da bir takım sıkıntılar yaşamamız normal oluyor. Örneğin, eski çağlarda kanser hastalığı 80-90 yaşındaki insanlarda görülen bir yaşlı hastalığı iken, günümüzde meme kanseri 8 yaşındaki çocuklara kadar düşmüş durumda. Tabi sadece fiziksel sağlıktaki kötüye gidiş değil psikolojik anlamdaki değişiklikler de oldukça fazla. Çoğu çocuk da bu durumdan muzdarip… Kız çocuklarının küçük yaşlarda makyaja alışması bu konulara sadece bir örnek. Ancak, anne babalar tarafından şu bilinmeli ki, masum istekler olarak gündeme gelen kız çocuklarının makyaj merakı tehlike saçıyor!

kucuk-yasta-makyaj-yapmak-cocuklara-zarar-veriyor

kucuk-yasta-makyaj-yapmak-cocuklara-zarar-veriyor

Kız çocuklarının annelerine özenmesi, ona benzemek istemesi ve rol model alması oldukça normal, çünkü bu davranış psikolojik gelişimin normal bir parçası. Ancak, normal olmayan hatta tehlike saçan konu çocuklar sırf istediler diye onlara makyaj yapmalarına izin vermek. Bu olayın iki sonuçsal zararı bulunuyor. Bunlardan ilki her ne kadar çocuklar için üretilen masum makyaj malzemeleri olsa da bunların da sonuçta kimyasal olmaları nedeniyle çocuk sağlığını tehdit etmesi. İkinci zararı ise çocukların psikolojik anlamda çocukta zararlı bir cinsiyet algısı yaratması ve kadının cinsel meta olarak algılanmasını öne çıkarmasıdır.

Çocukların küçük yaşlarda güzellik ve çekicilik kavramlarına alıştırılması hiç doğru bir yaklaşım değildir. Bunun yerine makyaj yapmalarına çatışma ortamı yaratılmadan barışçıl yollarla karşı çıkılmalı ve zaten kendisinin doğal haliyle çok güzel olduğu ve herkesin onu bu şekilde sevdiğini hatırlatmalısınız. Aynı şekilde doğallığı özendirmeli, önemli olanın güzellik olmayıp insanın davranışlarının ve zekasının toplumda öne çıkarıcı olduğu konusunda konuşulmalıdır. Diğer yandan kimyasalların zararlı etkilerinden çocukları korumak için çocuklar için üretilmiş olsalar da küçük yaşlarda makyaj malzemelerini kızların kullanmasına izin verilmemelidir.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.