Maltepe Escort

Kolik Bebek ve Evde Yapabilecekleriniz

Doğumdan sonra en sık duyduğunuz şeylerden birisidir bebek ağlaması, her bebek ağlar. Ağlamak bebekler için ihtiyaçlarını bildirmenin en kolay yoludur. Ama yine de bazı bebeklerde yaklaşık 2. aydan itibaren daha uzun süren, belirli saatlerde tekrar eden ağlamalar sizi tedirgin edebilir. Bebeğinizin bu ağlama şekli gün içindeki diğer ağlamalarına benzemeyebilir. Şikayet edenlerin genelde gece 12’den sonra başladığını söylediği, 2 saatten fazla süren bu ağrılar bir çeşit gaz ağrısıdır.

Bebeğinizin ilk aylarda devam etmesi gereken kontrollerini yaptırıyorsanız, herhangi bir rahatsızılıkla karşılaşmıyorsanız yine bir gece başlayıp günlerce devam eden bu ağlamalarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Son yıllarda “kolik” olarak anılan bu rahatsızlığın kesin nedenleri hala araştırılmaya devam ediliyor. Ancak kabul edilen sebeplerden en güçlüsü, bebeğin barsak gelişiminin hala devam ettiği yönünde. Yani bebeğinizin ağlamaları geçecek. Bazı bebeklerde 4. aya kadar devam eden koliğe bağlı ağrılar, nadiren 6. aya kadar devam ediyor. Anne sütünden başka bir besinin önerilmediği bu aylarda annenin de yediklerine dikkat etmesi gerekiyor. Besleyici ve dengeli gıda seçimlerine ek olarak, gaz yapan besinlerde dikkatli olunması tavsiyeler arasında.

 

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

  • Ağrısının başka bir sebebi olmadığından emin olmamız gerekir. (Açlık, susuzluk, pişik, idrar yolları,kulak ağrısı vb.) Bu dönemde sadece anne sütü veren annelerin, sütlerinin yettiğinden emin olmaları gerekir
  • Kucağınıza alıp sallayabilir, gezdirebilirsiniz.
  • Arabayla dolaşmaya çıkarabilirsiniz. (Bebeklerin büyük bölümünde, ağlama araçla hastaneye gidene kadar geçiyor.)
  • Masaj yapabilir, bacak egzersizleriyle barsak bölgesinin hareketlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Kendi yatağı yerine eski usül salıncak veya hamakta uyutmayı deneyebilirsiniz.
  • Siz de yorulup strese girmişseniz, bebeği bir süre babasının veya bir yakınınızın tutmasını isteyebilirsiniz.

Bebeklerde kolik 6. aya kadar şiddeti azalarak devam edebiliyor. Gelişimiyle birlikte ağrılarn şiddeti ve süresinde azalma farkediliyor. Her bebekte görülen bir rahatsızlık olmadığını belirtmekte fayda var. Doktorunuza danışmanız, başka bir sıkıntısı olup olmadığını takip etmeniz bebeğinizin sağlığı açısından önemli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.