Maltepe Escort

Kordon Kanı Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Saklanır?

90’lı yıllarından başından itibaren uygulanmaya başlayan kök hücre tedavisinde kullanılan kordon kanı için çağın buluşu demek abartılı olmaz. Hala üzerinde çalışılan kök hücre tedavisinde başarılı örneklerin sayısı artıyor.

Bebeğin anne karnındayken beslenmesini sağlayan, anne ile arasındaki bağı olan plesanta ile bebeğin göbek bağı arasındaki bölümde yer alan kordon kanının, insan vücudunda üretilen kandan farkı içeriğinde kök hücrelerin bulunmasıdır. Bu özelliğiyle bebeğin ilerde yaşayabileceği rahatsızlıklarda yeni hücre oluşturulabilmesi, işlevini  göremeyen bir organı yenilemede kullanılması mümkündür.

Bebeğinin Kordon Kanını Aldırmak İsteyen Aile Ne Yapmalı?

  • Ailelerin doğum sonrasında kordon kanını aldırmaya, doğum öncesinde karar vermeleri gerekir. Doğum sonrasında alınan kanın en geç 48 saat içinde en yakın kordon kanı bankasına iletilmesi gereklidir.
  • Kanın saklanacağı kurum ile iletişime geçmek kadar, doğum esnası veya hemen sonrasında bir uzmanın bulunması için doğumun gerçekleşeceği hastane ve kliniğe de bilgi verilmesi önemlidir.
  • Normal doğum veya sezeryan ile doğum olması farketmeksizin, tüm doğumlarda kordon kanı alınması mümkündür.
  • Kordon kanı, ilgili bankaya iletilene kadar özel bir kit içine koyulur ve oda sıcaklığında saklanır.
  • 5-10 dakika süren kordon kanı alma işlemiyle 100-200 mililitre arasında değişen miktarda kan alınabilir.

Kordon Kanı ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar Nelerdir?

  • Kök hücre tedavisinde etkin kullanımına son yıllarda başvurulan kordon kanı, genel olarak ergenlik çağına kadar oluşan, genetik olmayan hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
  • Doğuştan metabolizma yetersizliği, kemik iliği hastalıkları, bağışıklık hastalıklarında başvurulabilen kordon kanıyla kök hücre tedavisi, bazı kanser türlerinde de başarılı sonuçlar vermektedir.

Kordon Kanı Kaç Yıl Saklanır?

Vücudun kütlesel gelişimine bağlı olarak alınan kandaki hücre sayısı yetersiz kaldığı için ergenlik sonrasındaki hastalıkların tedavisinde kordon kanı yeterli olmamaktadır. Bu nedenle saklanma süresi en fazla 15 yıl gibi bir zaman olarak belirtiliyor.

Bebeklerinin kordon kanını alıp saklatmak isteyen ailelerin, kordon kanı bankası seçimi yaparken özenli davranması gerekiyor. Gerek zorunlu tıbbi koşulların sağlanması gerekse bu bankalardan bazılarının ticari kaygılarla gündeme gelmesi nedeniyle, seçimi yaparken harici bir uzmandan fikir almaları önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.