Maltepe Escort

Kordon Kanı ve Tüm Merak Edilenler

Son zamanlarda televizyonlarda ve çeşitli yayın kuruluşlarında uzmanlara anne sağlığı ve en önemliside bebek ve çocuk sağlığı için kordon kanının öneminden fazlaca bahsetmeye başladılar. Hatta öyle ki, birçok uzman kordon kanı bankalarının kurulması için girişimde bulundu. Buna paralel olarak yapılan araştırmalarda da birçok tedavisi zor ya da mümkün olmayan hastalığa kordon kanı içinde bulunan kök hücrelerin çare olabileceği ortaya defalarca koyuldu. Bu kanın önemi nedir sorusunun cevabını kordon kanı ve tüm merak ettikleriniz başlıklı yazımızda işliyoruz. Kafanıza takılan tüm konularda uzman editörlerimizin cevaplaması için konu altına yorum bırakabilirsiniz.

Kordon Kanı ve Kök Hücre Nedir? Nasıl Alınır?

Öncelikle kordon kanının ne olduğundan bahsetmek gerekirse bebeğin anne karnında nefes almasını ve beslenmesini sağlayan göbek kordonundan elde edilen ve içeriğinde kök hücre bulunduran kandır şeklinde bir tanım yerinde olacaktır. Doğumdan sonra plasenta atılmadan önce dışarı çıkmış olan göbek kordonunun içerisinde bir miktar kan birikmektedir. İşte bu kana kordon kanı denilir. Doğumdan kısa bir süre sonra doktorun bu kanı alması gerekir, çünkü kısa süre sonra plasentanın atılmasıyla birlikte bu kan da atılacak ve işe yaramaz hale gelecektir. Kordon kanının içerisinde oldukça fazla miktarda kök hücre bulunur demiştik.

Peki, nedir bu kök hücre?

İnsan vücudu oluşmadan önce var olan kök hücreler her bir organı şekillendirebilir özelliğe sahiptir. Bu kök hücrelerden ayrılan diğer hücreler özelleşerek dokuları ve organları oluşturmaktadır. Örneğin kan hücresi, deri hücresi ve akıllara gelecek tüm hücre tipleri kök hücrelerden oluşur ve özelleşirler.

Kök hücre niçin tıpta kullanılıyor, yani ne işe yarıyor?

Kök hücreler fazlaca bölünme yeteneğine sahip ve özelleşmemiş hücreler olduğu için birçok hastalığı tedavi edici etkiye sahiptir. Kordon kanından başka kök hücre kaynakları bulunmasına rağmen, kordon kanındaki kök hücreler daha hızlı bölünme yapmakta ve çoğalmaktadır. Bunun dışında yaşlanmaları da daha geç olmaktadır.

kordon-kani-nasil-alinir

kordon-kani-nasil-alinir

Kordon Kanı Nasıl Alınır?

Normal doğum prosedüründe öncelikle dışarıya bebek ve ardından ona bağlı olan göbek kordonu çıkmaktadır. Bu şekilde doğum gerçekleştikten sonra sıra plasentanın doğumuna gelmektedir. İşte bebek ve göbek kordonunun dışarı çıktığı zaman doğumu yaptıran doktor, göbek kordonunu keserek plasenta tarafında kalan kısmından kordonu sağmak suretiyle kordon kanını alır. Bu süreç doğumu hiçbir şekilde etkilemez ve zaten atılan bir organ olduğu için de asla acı duyulmaz. Kordon kanının plasenta doğumu gerçekleşmeden alınması gerekir çünkü, kan plasentanın atılmasıyla dışarı atılacaktır. Bir kordondan yaklaşık 35-120 mililitre kan alınabilmektedir. Bu kanın işe yarar miktarlarda olması için en az 60 mililitre olması gerekir. Kanın elde edilmesinin ardından içerisinde pıhtılaşmayı önleyici bir madde bulunan serum torbalarında 48 saat içinde laboratuvara gönderilir, gerekli işlemler yapılır ve bankada bu kan sıvı azot tanklarında saklanır.

Kordon Kanı Ne İşe Yarar? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Kök hücre içeriği oldukça fazla olan kordon kanı tedavisi zor ve imkânsız olan birçok hastalığın tedavisi için bir umuttur. Ayrıca, kordon kanı sadece alınan bebek için değil, doku uyuşması olduğu takdirde ailenin tüm bireylerinin tedavisinde kullanılabilir özellikler sunmaktadır. Kordon kanı hakkında bir diğer önemli bilgi de 15 yıla kadar sağlıklı olarak saklanabilir olmasıdır. Kanunsal bir düzenlemeye göreyse kordon kanı 12 yıl saklandıktan sonra sahibi herhangi bir saklama amacını içeren bildirimde bulunmazsa bu kan diğer hastaların kullanımına açılmaktadır.

kordon-kani-hangi-hastaliklari-tedavi-eder

kordon-kani-hangi-hastaliklari-tedavi-eder

Tedavisinde kordon kanı kullanılan hastalıklar nelerdir?

Akdeniz anemisi olarak da adlandırılan Thalessemi

Çocukluk çağında yaşanan lenfomalar ve lösemi

Orak hücreli anemi

Kemik iliğindeki hücre üretiminin olmamasına bağlı ortaya çıkan aplastik anemiler

Nöroblastoma

Amegakaryositik trombositopeni

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.