Maltepe Escort

Küçük Çocuklara Ev Ödevi Vermek Doğru Mu?

Türk eğitim sisteminin en önemli unsurlarından bir tanesi de ödevdir. Genellikle okulda öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi için ev ödevleri verilmektedir. Ancak bu ödevler çocuk ve aileler hatta çocuğun okulla olan ilişkisini olumsuz etkilemektedir. Ödev yapmak istemeyen çocuklar sıkıntı yaşamaktadır. Peki, bu ödev konusu sanıldığı gibi öğrenilen bilginin pekiştirilmesi konusunda katkı sağlıyor mu? Son yapılan araştırma bu konuyu ortaya koymuş durumda.

Yapılan araştırmaya göre ödev aslında hiç sandığımız kadar işe yarayan bir uygulama değil. Aksine çocuğun okula, öğrenmeye olan ilgisini kaybettirdiği gibi yaratıcılığını öldürüyor ve ailesi ile ilişkileri konusunda da olumsuz etkiler yapıyor. Araştırma sonuçlarına göre özellikle ilkokul ve ortaöğretim dönemindeki çocuklarda ödevin hiçbir katkısı olmuyor. Lise döneminde ise ödev çok çok az etki edebiliyor. Bu araştırmanın üzerine Avrupa’da birçok okulun ödevi eğitim sistemlerinden çıkardığı haberleri de yayılmaya başladı. Türkiye bu konuda herhangi bir girişimde henüz bulunmazken, kafalarda ödev yerine ne vereceğiz şeklinde sorular tartışılır oldu.

Ödeve Alternatif Yöntemler

  • Ödev yerine sevdiği tür kitapları okumasına ve oyun tadında okuma etkinlikleri yapmaya yönlendirin. Bu sayede hem okuma alışkanlığı kazanır hem de eğlenceli vakit geçirdiği için eğitimden uzaklaşmaz.
  • Evde çocuğunuza eğlenceli sorumluluklar vermek de oldukça eğitici olmaktadır. Derslerine paralel olarak kendiniz bazı sorumluluklar uydurabilirsiniz. Ancak gelişim dönemine uygun olan ve ağır olmayan sorumlulukları seçmeye özen gösterin.
  • Çocukların doğayı anlamlandırma ve her şeyi merak etme özelliğini tatmin etmek ve hayata dair bir şeyler öğretmek için en emin yol müze, sanat galerisi ve bilimsel yerlere yapılacak gezilerdir. Bu sayede çocuğunuzun yaratıcılık ve öğrenme becerilerini de geliştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.