Maltepe Escort

Lohusalıkta Meme Başı Akıntısı (Süt Akıntısı)

Doğum sonrasında bebeğinizi emzirmeye başladığınızda, vücut belirli bir rutinde süt üretmeye devam eder. Bebeğin memeyi kabul etmesiyle birlikte, süt kanalları akışı sağlayacak kadar genişler. Sütün yenilenmesi ve bebeğe yetecek kadar sütün üretilmesi için, her 2 memeden de eşit olarak düzenli olarak emzirmek gerekir. Emziremediğiniz, bebekten uzakta kaldığınız zamanlarda sütü sağmanız, rutinin bozulmaması için gereklidir.

Belirli bir düzene girdikten sonra, bebeği emzirmesenizde lohusalık döneminde süt akıntısı oluşmaya başlar. Bu tip meme başı akıntılarını takip etmekte fayda vardır. Eğer akıntı ile dışarı çıkan süt ise bir problem yoktur.

Ancak meme başı akıntısı, bebeğinizi emzirmeyi bıraktığınızda devam edebilir ya da farklı renk ve kıvamda akıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Süt dışındaki meme başı akıntıları, süt kanallarında bir deformasyonun, birden fazla süt kanalının aktif kalmasının habercisi olabilir. Daha riskli durum ise meme başı akıntısının göğüs kanserinin semptomları arasında yer alamasıdır.

Bebeğinizi emzirmeye devam ettiğiniz sürece ve sonrasında kendinizi gözlemlemeniz ve olağandışı bir durum varsa gecikmeden tespit etmeniz gerekir

Meme Başı Akıntısının Normal Olmadığı Durumlar;

  • Akıntının renginin sarımsı, yeşil, kahverengi tonlarında olması
  • Herhangi bir müdahale olmaksızın akıntının kendi kendine başlaması
  • Kan veya kanla karışık sıvı akıntısı olması
  • Göğüs bölgesine şiddetli bir çarpma, sarsıntı vb. sonrasında oluşan akıntılar
  • Emzirmeye uzun süre ara verildikten sonra, hormon dengesi değişiminden kaynaklanan kendi kendine başlayan akıntılar.
  • Meme başında ve çevresinde kuruluk, kaşıntı, kabuklanma ya da sulanma gibi değişimler
  • Emzirme döneminde de oluşabilecek enfeksiyona bağlı bölgesel şişmeler

Süt dışındaki meme salgılarının çok fazla nedeni olabilir. Kullandığınız ilaçlar, doğum kontrol için kullanılan ilaçlar, enfeksiyon, meme kanseri, vücudun başka bir bölgesinde oluşan farklı bir hastalık, süt kanallarının açılması gibi çok fazla sebep, istemsiz olarak akıntıya sebep olabilir. Sebebini kendi kendinize bilemeyeceğiniz için, 5 günü geçen meme başı akıntılarında mutlaka bir uzman yardımı almanız önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.