Maltepe Escort

Lotus Doğum Nedir?

Doğumdan sonra göbek bağının kesilmesinin ideal zamanı araştırılırken karşınıza çıkan doğum yöntemlerinden biri lotus doğum. Son zamanlarda alternatif doğum biçimleri arasında yer alsa da, kökenleri Hindistan’a, Tibet’e, Uzakdoğu’ya kadar uzanıyor.

Lotus doğum, doğum gerçekleştikten sonra göbek bağının hemen kesilmemesi, bebeğin kordonla birlikte bir süre daha yaşamasının sağlandığı bir yöntem. Doğumdan sonra 3-10 gün arası bebeğin kordon vasıtası ile anneye bağlı kalması sağlanıyor. Böylece bebeğin dünyaya geldikten sonra uyum sürecine katkıda bulunulmuş oluyor. Normal doğum ya da suda doğum yapanların tercih edebileceği bir doğum yöntemi. (Sezeryanla doğum yapanlar tercih ederlerse, doğum sırasında plasentanın bebekle birlikte alınması gerekiyor.)

Lotus Doğum Nedir

Lotus Doğumun Avantajları

Travmayı azaltmak;

1980’lerden sonra yoga eğitmenlerinin ve doğal yöntemleri kullananların önermeye başladığı lotus doğum, bebeğin anne karnındayken beslenmesini sağlayan kordonunun doğduktan hemen sonra kesilmesinin yarattığı travmayı önlüyor.

Anne-bebek arasında sorunsuz bağlanma;

Bebek dünyaya geldikten sonra emzirilme sürecine alışırken, kordon hala bağlı olduğu için, anne ve bebeğin arasındaki bağın oluşması için ayrıca bir çaba gerekmiyor.

Daha sağlıklı beslenme;

Doğumdan sonra göbek bağının hemen kesilmemesi, bebeğin annenin vücudundan beslenmeye devam edebilmesi anlamına geliyor. Bu nedenle uzmanlar lotus doğum gerçekleştirmeseniz de, doğum sonrasında göbek bağının kesilmesinde aceleye gerek olmadığını belirtiyorlar.

Lotus Doğumun Riskleri

Fazla kırmızı kan hücresi;

Kordon bağının uzun süre kalması, bebeğin polisitemi gibi yeni doğan hastalıklarına sebep olacak şekilde, çok fazla kırmızı kan hücresi almasına sebep olabilir.

Bebeğin bakımı zorlaşabilir;

Plasentaya bağlı olan bebeğin bakımı, kesilmiş olan bir bebeğe göre biraz daha zahmetli olabilir.

Koku oluşumu;

Bebekle anne arasında bağ olarak kalan canlı kordon, birkaç gün sonra rahatsız edici bir koku yaymaya başlayabilir. Bu faktör ne kadar süre sonra kesileceği kesilmesine karar vermenizi etkileyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.