Maltepe Escort

Çocuklarımızın kişisel haklarına ne kadar saygı gösteriyoruz? Bir çocuk “öpücük istemiyorum”, “bugün sarılmak istemiyorum” dediğinde ya da başını başka yöne çevirdiğinde şunu anlayın; istemiyor! İster 2, ister 12, ister 62 yaşında olun; hayır demek hayır demektir.

Çocuğun bu tepkileri, sizi sevmediği anlamına gelmez. Ona zaman verirseniz, sizi ne çok sevdiğini görürsünüz. Eğer ona alan verirseniz, sizi uzun ve tatlı sohbetlerle ve gerçekten nefesinizi kesecek kadar güçlü sarılmalarla ödüllendirecektir. Ama öpücüklerle değil. Öpücük asla olmaz.

“Hadi gel bana bir öpücük ver!”
“Beni sevmiyor musun?”
“Küçük bir öpücük sadece!”

Biliyoruz, bunlar sevgi dolu talepler. Biliyoruz, kimsenin saygısız olmak ya da karşısındakini rahatsız etmek gibi bir niyeti yok. Biliyoruz, içimize işlemiş, kuşaklardır süregelen fikirler ve beklentiler var. Ama bu, çocuğun kendini baskı altında ve rahatsız ve kötü hissetmesine sebep oluyor.

Eğer konuşabilecek ve kendini ifade edebilecek yaşta ise ona “hayır, teşekkürler, ben öpülmeyi sevmiyorum”, demeyi öğretin. Karşısındaki insana daha rahat olduğu bir sevgi gösterme biçimini sunmasını önerin. El sıkışmak, sarılmak ya da beşlik çakmak ve büyük bir gülümseme gibi… Nazik bir tavırla durumu açıklamaya ve hayatınıza devam etmeye çalışın. Bu bazen yeterli oluyor. Ama bazen insanlar ısrar etmeye devam ediyor. İnatla.

Onu sevdiklerini biliyoruz. Ama bu iyi bir şey değil.

Bir çocuk açık bir şekilde karşısındakinin kendisine dokunmasını, sarılmasını ya da öpmesini istemediğini belirtiyorsa, yetişkinlerden buna saygı duymalarını bekliyoruz.

Çocuklarımızın, “hayır demenin hayır olduğunu” bilmelerini istiyoruz. Hayır dediklerinde başkalarının buna saygı göstereceğini bilmelerini istiyoruz. Ayrıca başkaları hayır dediğinde, çocuklarımızın da buna saygı göstermeyi öğrenmelerini istiyoruz. İstemeseler bile saygı göstermeliler.

Çocuklarımızın iç seslerinin dinlemelerinin iyi bir şey olduğunu bilmelerini ve kendilerini açıkça ifade etmelerinde ve bazı şeylerden rahatsız olduklarında bunu söylemelerinde hiçbir sorun olmadığını bilmelerini istiyoruz. Eğer kendilerinden istenen bir şey konusunda rahatsızlık hissediyorlarsa, bu isteğe asla itaat etmek zorunda olmadıklarını bilmelerini istiyoruz.

Çocuklarımızın kendi bedenleri üzerinde kontrol sahibi olduklarını bilmelerini istiyoruz. Ve bedenlerine kimin dokunabileceğini ve dokunamayacağını söyleyen kişinin kendileri olduğunu bilmelerini…

Ancak bazı yetişkinler, en iyi niyetli olanlar bile, tam tersi bir mesaj veriyorlar (amaçları kesinlikle bu olmasa bile).

Bu yüzden lütfen, bir çocuk “öpücük istemiyorum” ya da “bugün sarılmak istemiyorum” dediğinde ya da sadece başını başka yöne çevirdiğinde, bunu sakın kişisel almayın! Bu sizi sevmediklerinden değil, kendi kişisel alan hakkına sahip olduklarından böyle. Ve ister 2, 6, 26 ya da 62 yaşında olun, hayır demek hayır demektir!

Kaynak: Eğitimpedia.

 

2578334-opme-beni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.