Maltepe Escort

Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biridir.

Doğum yapmış olup olmamakla, emzirmekle, mensturasyonlar, hormonları etkileyen ilaçların kullanımı, genetik yatkınlıkla risk faktörü değişkenlik gösterse de, meme kanserinin kesin nedeni henüz bulunamamıştır.

Hiç doğum yapmamış olmak ve ilk doğumu 35 yaştan sonra yapmak bu anlamda risk katsayısını artıran faktörlerdir. Doğum kontrolü hapları gibi hormonlara etki eden hapların düzenli kullanımı ve kullanım süreleri risk oranına etki eder.

Modern yaşam, büyük şehirlerdeki hava kirliliğine, egzozlara maruz kalmak, aşırı stresli ortamda yaşamak gibi faktörler, meme kanserinin saptandığı kişilerde gözlenen diğer ortak nedenlerdir. Sigara ve alkol kullanımı da kişinin bağışıklık sistemine olumsuz etki ederek, varolan yatkınlığın ortaya kanser olarak çıkmasına etki eder.

Kontrol edilebilir risk faktörlerini bilmek, meme kanserinden korunmak üzere daha bilinçli bir yaşam devam ettirmek açısından önemlidir. Aşırı kilo almamak, ilaç kullanımı, sigara ve alkol kullanımı gibi konularda bilinçli tercihler yapmak gerekir. Oran olarak çok düşük olsa da, erkeklerde de meme kanseri gözlenebilir.

40 yaş ve üstü kadınlarda ortaya çıkan meme kanserinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.  Cerrahi müdahale ve kemoterapi ile erken dönem tespit edilen meme kanseri tedavisinde başarı oranı yüksektir.

Göğüslerden birinde diğerinden farklı bir gelişim, değişim gözlenmesi, göğüs ve koltuk altına doğru olan kısımda bir kitlenin hissedilmesi, meme uçlarında ve meme derisinde diğerinden farklı renk ve doku gözlenmesi gibi durumlarda bir uzmana başvurmak gerekir. Bunun yanı sıra herhangi bir şikayet olmaksızın, 20 yaş ve sonrası kadınların kendi elle muayenelerini yapmayı öğrenmeleri gerekir. Aylık olarak kendi kendini muayene etmek, değişimleri anlamayı sağlar.

Risk faktörü yüksek olanların ortalama 30-35 yaşından itibaren kendi gözlemlerine ek olarak, yılda 1 kere, mamografi çektirmeleri uygundur, gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.