Maltepe Escort

Menenjit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuk hastalıkları arasında en korkutucu hastalıklardan biri olarak bilinen menenjit, ailelerin belirtilerini bilmesi, takip etmesi gereken hastalıklardan biridir. Özellikle kış aylarında çocuklarda hastalanma riski artar. Birbiri ardına gelen hastalıklar ve belirtiler arasından menenjiti ayırt edebilmek, erken müdahale açısından önemlidir.

Menenjit Hastalığının Belirtileri

Menenjit yüksek ateş, bulantı, şiddetli kusma, havale geçirme, koma durumu gibi birbirini izleyen belirtilere sahiptir. Çocuğun yaşına göre bu belirtilerden birkaçı veya tamamı aynı anda gözlenebilir. Hastalığın farklı aşamalarında farkedilebilir. Diğer menenjit belirtileri ise iştahsızlık, ense sertliği, şiddetli baş ağrısı, uyku hali, parlak ışığa bakamama, bilinç bulanıklığı olarak sıralanabilir.

Menenjit Hastalığının Belirtileri

Hastalığın ön önemli belirtilerinden biri olan ciltte morumsu, pembemsi lekelerin oluşması da ebeveynlerin fark edebildiği belirtilerdendir. Bu tip lekeler fark edilirse çocuğunuzda “meningokok menejit” teşhisi koyulma ihtimali yüksektir. Çocuğunuzda ani bir ateş yükselmesi gözlerseniz, yapmanız gereken şeylerden ilki vücudunda lekelerin oluşup oluşmadığına bakmak olacaktır.

Menenjit Neden Oluşur?

Menenjit beyin zarının iltihaplanmasıyla oluşan, bakteriyel enfeksiyon grubunda bir hastalıktır. Vücuda alınan bakterilerden birinin beyin zarına ulaşması ve iltihaplanmaya sebep olması temel nedenidir.

Geç fark edildiğinde, tedavisi için geç kalındığında kalıcı beyin hasarına sebep olabilen menejit, başta işitme kaybı olmak üzere duyu bozukluklarına sebep olabilir. Yaygın olarak çocuklarda gözlenen menenjitin, doğru zamanda fark edildiğinde tedavisi vardır. Ancak bu süre aralığı oldukça kritik olduğu için, yüksek ateşi olan çocuğun takibi oldukça önemlidir.

Menenjit vakalarının %95’i 5 yaş ve altı çocuklarda gözlenmektedir. 18 yaşa kadar olan çocuklarda görülen menenjitin türü değişiklik gösterebilmektedir.

Diğer Hastalıklardaki Yüksek Ateş ile Menenjitteki Yüksek Ateş Ayırt Edilebilir mi?

Menenjitin belirtisi olan ateşi, ilk saatlerde fark etmek mümkün olmayabilir. Ancak ilerleyen saatler yüksek ateşe, fışkıran kusma eşlik eder. Yüksek ateşle birlikte bilinç bulanıklığını ve bilinç değişikliklerini de takip etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.