Maltepe Escort

Nasrettin Hoca’dan Yemeğin Buğusu Hikâyesi

Türk masalı ve hikâyelerinin en önemlilerinden birisi de Nasrettin Hoca hikayeleridir. Bu hikayelerin en önemli özelliği ise çocuk büyük herkesi etkisi altına alması ve büyük toplumsal mesajlar içermesidir. Bu nedenle Türk edebiyatının önemli parçalarındandır. Bugün masal kategorimizden çocuklarınıza anlatabileceğiniz ve üzerinde tartışabileceğiniz güzel bir Nasrettin Hoca hikayesiyle sizlerleyiz.

Yemeğin Buğusu Hikâyesi

Akşehir’de kadılık vazifesi yapan Nasrettin Hoca, iki adamla karşılaşmış. Bu adamlardan birisi etrafta cimriliği ile ün kazanmış bir aşçıymış. Diğeri ise fakir bir vatandaşmış. İçlerinden aşçı olan hocayla konuşmaya başlamış;

“Hocam, ben bu adamdan şikâyetçiyim” demiş yanındaki fakir adamı göstererek. Sonra devam etmiş: “Ben dükkânımda fasulye pişirdiğim sırada bu adam geldi elinde somunla. Benim tencerenin kenarından yemeğin buğusu dışarı çıkıyordu. Bu adam elindeki somunu lokmalar halinde kopardı ve yemeğin buğusuna tutup güzelce karnını doyurdu. Somun bitince adamdan yemeğin buğusunun parasını istedim, ancak vermedi”.

Nasrettin Hoca görevinin verdiği ciddiyet ve hassasiyetle şikayetçi aşçıyı dinlemiş. Ardından fakir adama dönerek yaşananların doğru olup olmadığını teyit etmiş. Fakir adamdan da aldığı teyit cevabının üzerine para kesesini çıkarmasını istemiş. Fakir adam kanun karşısında itiraz edemeden istemeyerek de olsa keseyi çıkarak kadı hocaya vermiş.

Keseyi eline alan hoca aşçıya dönmüş. Kulağına yakın bir mesafede keseyi sallayarak ses gelmesini sağlamış. Ardından tamam paranı aldın gidebilirsin demiş. Aşçı bunun karşısında şaşkınlıkla nasıl olur cevabını vermiş. Hoca da bu itirazın üzerine “Yemeğin buğusuna para istiyorsun. Fazla konuşma yemeğin buğusunun parası ancak paranın sesiyle ödenir” demiş.

Hikâye’den Çıkarılacak Sonuç

Olmayacak işlerle uğraşmak bizlere hiçbir kazanç sağlamaz. Biraz insanlara karşı hoş görülü olmak çok önemlidir. Cimrilik çok kötü bir huydur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.