Maltepe Escort

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir? Aşamaları

Normal doğum tıp dilinde vajinal doğum olarak da adlandırılan doğada belirlenmiş şekilde gerçekleşen normal fizyolojik olaylar silsilesidir. Yapay doğum yöntemleri de bulunmasına rağmen en etkili doğum yöntemi normal doğumdur. Çünkü normal doğumda fizyolojik ve psikolojik olarak da doğum vücutta gerçekleştiğinden hem anne hem de bebek gelişimsel olarak kendisini tamamlamaktadır. Sezeryanla doğumda doğum süreci eksik kalmakta ve anne vücudu doğumun tam olarak gerçekleştiğini fizyolojik anlamda algılayamamaktadır. Bu nedenle uzmanlar mecbur kalınmadıkça sezeryanla doğum yerine normal doğum yapılmasını önermektedir. Normal yani vajinal doğum tıbbi olarak 3 aşamada gerçekleşmektedir. Normal doğum nasıl gerçekleşir? aşamaları nelerdir? Merak edenler için açıklayalım.

Normal Doğumun 1. Aşaması: Şiddetli Kasılmalar ve Ağrı

Doğuma hazırlık aşamasında nişan gelmesi, su gelmesi, rahim ağzının incelmesi ve genişlemesi gibi doğum belirtileri gerçekleştikten sonra 1. aşama yani şiddetli kasılma ve ağrıların olduğu aşama başlamaktadır. Bu aşamada doğum yapacak olan anne adayı hastaneye yatırılmakta, damardan sıvı verilmekte ve hem anne hem bebek sık sık kontrol edilerek doğumun gerçekleşmesi beklenmektedir. Gerekmesi durumunda birinci aşamada anneye suni sancı verilerek de destek olunmaktadır.

normal-dogum-1-asama-siddetli-kasilma-ve-agri

normal-dogum-1-asama-siddetli-kasilma-ve-agri

Normal Doğumun 2. Aşaması: Bebeğin Dışarı Atılması

Şiddetli kasılmaların ve ağrının olduğu birinci aşamanın ardından 2. aşamada ağrının süresi ve şiddeti azalmakta ve kasılmalar arasındaki süre de uzamaktadır. Bu arada ilk aşamada rahimde baş aşağı gelen ve şiddetli kasılmalarla vajinada doğum pozisyonunu alan bebek bu aşamada yavaş yavaş başını çıkarmaktadır. Ona yardımcı olmanız için sürekli ıkınmanız gerekmektedir. Bebeğiniz tam olarak dışarı çıkıp doğum tamamlandığında ıkınmalarınızı sona erdirebilirsiniz.

normal-dogum-2-asama-bebegin-disari-atilmasi

normal-dogum-2-asama-bebegin-disari-atilmasi

Normal Doğumun 3. Aşaması: Plesantanın Atılması

Doğum tamamlanıp bebek tam olarak dışarı çıktığında kordonu kesilmekte ve temizlenip giydirilmeye götürülmektedir. Ancak bu arada annenin doğum masasındaki işi tam bitmemiştir. Çünkü doğumun üçüncü aşaması gerçekleşir. Bu aşamada birkaç ufak kasılma daha olarak bebeğin 9 ay boyunca içinde yaşadığı ve beslendiği plesanta dışarı atılır. Halk arasında bu plesantaya son da denmektedir. Plesantanın da atılmasıyla birlikte doğum tamamlanmış olur.

normal-dogum-3-asama-plesantanin-atilmasi

normal-dogum-3-asama-plesantanin-atilmasi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.