Maltepe Escort

O İlaç Sağlık Bakanlığı Tarafından Yasaklandı!

Çocuklarda sıklıkla doktorlar tarafından ilaç olarak verilen faranjit ve kulak enfeksiyonu ilacı Sağlık Bakanlığı tarafından piyasadan çekildi. İlacın neden yasaklandığını haberin detayında bulabilirsiniz.

Bilindiği gibi piyasada bulunan ilaçların denetimleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı ‘Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yaptığı incelemelere göre yapılıyor. Yapılan incelemeler sonucunda kamuoyu gerekli hallerde resmi internet sitesinden duyuruluyor.

cocuk-ilacini-saglik-bakanligi-yasakladi

cocuk-ilacini-saglik-bakanligi-yasakladi

Bu şekilde bugün kurumun internet sitesinden yapılan duyuruya göre çocuklarda kullanılan ve “Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml” ismiyle anılan ürünün geri çekilmesine karar verildiği bildirildi. İlacın 15 ml’lik kutularındaki prospektüsün 30 ml’lik ilaçlara koyulmasının belirtilmesi üzerine yapılan incelemede durum değerlendirmesi yapıldı ve ilaç piyasadan toplatıldı.

İlacın toplatılmasının ve piyasaya sürülmesinin durdurulmasının ardından firmaya da gerekli yaptırımlar uygulandı. İlacın tamamen Türkiye’de satışına son verilecek mi konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken A sınıfı geri çekme kararı da resmi gazetede yayınlanarak halka duyuruldu. İnsanları yanlış doz kullanmaya yönelten ve etki grubu çocuklar olduğu için de çok riskli bir durum oluşturan bu ilacın elinizde bulunması durumunda kesinlikle kullanmamanızı öneririz. Sağlık Bakanlığı’nın çocuk sağlığı için kullanılan ilaçları denetlemesini öneren çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu konuda yapılan düzenlemelerle her geçen gün daha fazla çocuğun yaşamı garanti altına alınmış oluyor. Ebeveynlerin bu konuda duyarlı olarak alınan kararları yakından takip etmesi ise büyük önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.