Maltepe Escort

Oedipus ve Elektra Kompleksi

Sigmund Freud’un Oedipus ve Elketra kompleksini hiç duydunuz mu ?

 

Duymadığınızı yada bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz.

Fakat mutlaka kız çocuklarının babalarına “büyüyünce seninle evleneceğim” dediği yada erkek çocuklarının babalarını kıskandığı durumlara denk gelmişsinizdir.

Bu tip örnekler her ailenin başına gelebilir.

Kız çocuğu babasını annesinden kıskanıp size vurabilir, sizi sevmediğini dile getirebilir. Erkek çocuğunuz babasına “sen işten gelme biz annemle kalırız” diyebilir.

Çocukların anne yada babalarına duyduğu bu aşırı sevgi, diğer ebeveyni dışlamasına sebep olsa da endişelenmenize gerek yok. Bu ‘ilk aşk’ halini kıskançlık olarak yorumlayabilirsiniz.

4-6 yaş arasında kendini gösteren bu davranış durumu, diğer ebeveyni dışlama amaçlı yapılmaz ve gelecekte normale dönecek bir durumdur. Fakat anne babalar bu zaman diliminde nasıl davranması gerektiğini bilemez ve endişelenir.

Endişeye kapılan anne baba, çocuklarının yanında birbirine güzel şeyler söylemekten çekinir, yan yana oturmamaya özen gösterir.

Bazen çocuklar da ebeveynleri aynı yatakta yatarken, kendisinin yalnız yatıyor olmasını haksızlık olarak görebilir. Bunu fark eden anne baba yataklarını ayırma yoluna gidebilir. Bu kesinlikle çok büyük bir hatadır. Çocuk, evin içinde dahi olsa herkesin bir yaşam alanı olduğunu, herkesin sevgi ve ilgisinin farklı olacağını öğrenmeli ve kabul etmelidir.

Anne babaların birbirlerine karşı tavrını değiştirmesi, bu dönemde yapılacak en büyük yanlışlardan biridir.

Çocuklar ebeveynlerini örnek alır. Sizler ne kadar sevgi hali içinde olursanız, çocuğunuz o kadar sevgi dolu olacaktır.

Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe bu kıskançlık hali siz örnek almaya dönecektir. Ne zaman sizi örnek aldığının farkına varırsanız bu dönemin bittiğini varsayabilirsiniz.

Öncelikle bunun normal bir dönem olduğunu, birçok ailenin bu kompleksle baş başa kaldığını, yapmanız gereken tek şeyin onlara koşulsuz sevginizi ve ilginizi hissettirmek olduğunu unutmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.