Maltepe Escort

Okul Döneminde Çocuklarla Babalarının İlişkisi

Okul dönemindeki çocukların gelişimine yönelik babalarıyla ilişkileri nasıldır ve nasıl olmalıdır konusunda hazırladığımız bu yazımızda detayları öğrenebilirsiniz. Baba figürünün nasıl olması gerektiği konusundaki tüyoların haricinde çocukların içlerinde yaşadıkları baba algısını da bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Özellikle babaların yazımızı dikkatle okumalarını öneriyoruz.

Okul döneminde çocukların gözünde babaları hem rol model hem de otoritenin simgesidir. Okula başlayan çocuklar okulda aldıkları eğitimle babaları gibi olmaya çalışmakta ve kendisini babalarının yerine koyma konusunda istekli davranmaktadır. Ancak, babalarının otoriter yaklaşımı çok sert olursa uzaklaşma eğilimi de görülebilmektedir. Bu nedenle babalar çocuklarının eğitimine katkı yapacak şekilde davranmakta, otoritenin yanında sevgiyi de koyarak abartı davranışlardan kaçınmalıdır. Yani dengeli davranışlar çocukların kazanılması konusunda bu dönemin anahtar davranışlarındandır.

okul-doneminde-babanin-rolu

okul-doneminde-babanin-rolu

Her dönemde babaların paylaşımcı olmaları önem taşır ancak okul döneminde çocukların paylaşımcı bir babaya olan ihtiyaçları artmaktadır. Paylaşımcılık adına çocuğuyla aynı ilgi alanlarına yönelen babaların onun kişisel gelişimini de destekleyecek şekilde davranması gerekmektedir. Başarısızlık durumlarında babanın asla çok kırıcı ve çocuğun çalışma isteğini kırıcı davranmaması özen göstermelidir.

Çocuğuna ben senin arkandayım mesajı veren bir baba, kesinlikle geleceğe güvenle bakan çocuklar yetiştirme konusunda başarıya ulaşacaktır. Ancak, bu mesajı sadece sözle değil aynı zamanda davranışlarla da belli etmek önemlidir. Unutmayın çocuğunuz sizin yaşayamadıklarınızı uygulama şansınız değildir. Bu nedenle okul hayatında yapacağı seçimlere baba olarak yol göstermeli ancak aşırı müdahalelerden de kaçınılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.