Maltepe Escort

Okul Öncesi Dönemde Çocuklara Matematik Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar okula başladıklarında çoğu için matematik dersi bir kavusa dönüşürken, genelde çok az bir kısmı bu dersi sevmektedir. Matematik eğitiminden çocukların hoşlanmamasının nedenlerinin başında matematikle daha önce hiç baş başa kalmaması ve matematiği sıkıcı görmesi gelmektedir. Yapılan araştırmalarda da okul öncesi çocuk eğitiminde oyun şeklinde de olsa matematikle ilgilenen çocukların okuldaki matematik dersi başarısının daha iyi olduğu ve bu dersi daha çok sevdikleri ortaya koyulmuştır. Bebek ve çocuk eğitiminin bir parçası olan okul öncesi dönemde çocuklara matematik eğitimi nasıl verilir konusu bu nedenle ebeveynler tarafından merak edilmektedir.

okul-oncesi-matematik-egitimi

okul-oncesi-matematik-egitimi

Okul Öncesi Matematik Eğitiminin Dinamikleri

Çocuklara okul öncesinde matematik eğitimi vermek için illa ki bir okul öncesi eğitim kurumuna gönderilmesi gerekmemektedir. Evde de matematiği pekiştirici ve öğretici oyunlar sayesinde çocuklarınıza bu eğitimi kolayca vermeniz mümkün.

Sadece matematiği öğretmek değil aynı zamanda sevdirmek ve fakındalık yaratarak okula hazır hale getirmek matematik eğitiminin en önemli amaçlarındandır. Tabi ki, okul öncesinde çocuğun hayatında en önemli şey oyun olduğu için eğitimi oyunlarla vermek en iyisidir.

Peki çocuklara ilk matematik eğitimi ne zaman verilmeli sorusu aklınıza gelebilir. Eğitimden kasıt matematiğe yatkın hale getirmekse motor becerilerin gelişmeye başladığı 6 aylık bebeklik dönemi, sayılarla işlem yapmayı, oyun oynamayı öğretmek ise 3-4 yaşlarından itibaren en uygun dönemlerdir.

Okul Öncesi Matematik Eğitimi Konuları

Okul öncesinde matematik eğitimi vermek için hazırlayacağınız etkinlikleri çocukların gelişimine ve öğrenme yeteneğine göre seçmelisiniz. Öğrenme yeteneği ve çocuk gelişimi dikkate alındığında okul öncesinde matematik öğretmek için;

  • Betimleme yani nesnede bulunan farkların sayılması,
  • Nesneleri farklı sayılabilir özelliklerine göre sıralama
  • Yine nesneleri farklı özelliklerine göre gruplama
  • Örüntüleme: nesneleri belirli bir düzene koymak ve çocuktan bu düzene göre diğer parçaları yerleştirmesini istemek
  • Nesneleri yan yana koyarak farklı özellikleri (boyut, şekil) bakımından kıyaslama (büyük, küçük, yuvarlak kavramlarının oturtulması)
  • İki gruba farklı sayıda nesne yerleştirerek çocuktan bu iki grubu sayıca eşitlemesini istemek
  • Rakamları farklı sevimli sembollerde resmetmek
  • Geometri gelişimi için şekilleri, şekillerin isimlerini öğretmek ve bunlarla farklı oyunlar oynamak

gibi daha pek çok konudan yararlanarak çocuğunuza matematiği hem öğretip hem sevdirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.