Maltepe Escort

Okul Öncesi Dönemde Diş Sağlığının Önemi

Çocuklarda diş sağlığı doğumdan itibaren önemsenmesi gereken bir konudur. Henüz dişler çıkmaya başlamadan önce, hatta bebeğin anne sütü ile beslenmeye devam ettiği dönemde bile, dişlerin sağlıklı gelişmesi için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Daha da ilginci, gebelik dönemindeki beslenmenin ve alınan floridin  bebeğin ilerleyen zamanda sahip olacağı dişlerin kalitesine etkisi vardır.

Ancak aileler süt dişlerinin geçici dişler olduğu düşüncesiyle, dişleri yeni çıkmakta olan bebeklerin diş temizliği ile fazla ilgilenmezler. Ek gıdaya geçişten itibaren süt dişleri çürüme riski taşırlar. Diş çürüklerinin nedeni bakterilerdir. İşlenmiş gıdaların ve şekerli yiyeceklerin bıraktığı tortuların temizlenmemesiyle, bakteriler için uygun yaşama ortamı oluşur. Bu aynı zamanda ağız içinde barınan, başka iç organları tehdit edebilecek bakterilerin vücutta yaşayabileceği ortam bulmaları anlamına gelir.

Dişlerden birinde başlayan çürük, diğer dişlerin sağlığını tehdit eder. Okul öncesi dönemde öncelikli hedef dişlerin çürümesini önlemek üzere düzenli olarak fırçalanması ve 6 aylık dönemlerde (2 yaşından itibaren) diş kontrolü için diş hekiminin ziyaret edilmesidir.

Ortalama 6 yaşına kadar kullanılabilen süt dişlerinde çürüme başladığında alternatif tedavi yöntemleri kısıtlı olduğu için, dişlerin çekilmesi gerekebilir. Kalıcı dişler ise en erken 6 yaşından itibaren gelmeye başlar. Tamamlanması ise 13 yaşını bulabilir. Süt dişleri erken çürüyüp çekilmesi gerektiğinde, kalıcı dişler gelene kadar ağızdaki diş bütünlüğü korunamamış olur. Aynı şekilde süt dişleri için düzenli bakım yapılarak, hijyenik bir ortam hazırlanamadığında, süt dişlerinden sonra gelecek kalıcı dişler de bu durumdan etkilenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.