Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ağustos 05 22:31 2016 Makaleyi Yazdır

Okul öncesi eğitimin çocuk eğitimi ve gelişiminde ne kadar gerekli olduğu artık yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Bu nedenle çocuklara belli beceriler kazandırmak en önemlisi de toplum içindeki yerini anlamasını sağlamak için okul öncesi eğitim mutlaka verilmelidir. Sözü edilen eğitim kreş ve anaokulları gibi eğitim merkezlerinde verilebileceği gibi anne baba tarafından da çeşitli aktiviteler, geziler ve bilimsel, sanatsal etkinliklerle verilebilmektedir. Ancak yaşam standartlarının zorlaşmasıyla birlikte anne babalar yeterince zaman ayıramadıklarından okul öncesi eğitim kurumlarını tercih etmektedir. Peki, etkili ve kaliteli bir okul öncesi eğitim kurumu nasıl olmalı sizler için araştırdık.

okul-oncesi-egitimin-onemi

okul-oncesi-egitimin-onemi

1- Okulun MEB Bakanlığı’ndan ruhsatlı olması önemlidir. Ruhsat almak çok zor olduğu için devlet güvencesini almış bir okul olması kurumun kaliteli olduğunun bir göstergesidir.

2- Okulu kuran ya da işleten kişinin eğitimle olan alakası ya da bakış açısı önemlidir. Çünkü kreş ve anaokulları özel oldukları için işleten kişinin dünyaya bakış açısı, eğitimi kaderi doğrudan etkiler.

3- Okulun fiziki yapısının çocuk gelişimi ve sağlığına uygun olup olmadığına ve güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir.

4- Kullanılan eğitim materyallerinin yeterliliği ve kalitesi de değerlendirilmelidir. Teknolojiye uygun ve eğitim için en yeni tekniklerin kullanılması önemlidir.

5- Okulu ayrıca oyun alanları, sanatsal ve bilimsel etkinlikler, beslenme, sağlık ve temizlik konularında da değerlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.