Maltepe Escort

Okul Öncesi Eğitim Kurumu Seçimi

Okul öncesi eğitim çocukların sosyal açıdan gelişimleri, bireysel yeterlilik kazanmaları ve kendilerini ifade etme becerileri kazanmaları gibi pek çok açıdan değerli ve gereklidir. Çocukların okul öncesi eğitime uygun oldukları yaş sınırı genel olarak 2 yaşı olarak kabul edilmektedir. Ancak buna çocuğunuzun tuvalet ihtiyacını bildirme, anneden ayrılma gibi süreçlerine bakarak, kendi çocuğunuz için uygun yaşı siz belirleyebilirsiniz. Arkadaş isteme, yeni faaliyet türleriyle ilgilenme gibi isteklerinden çocuğunuzun okul öncesi eğitimi için uygun yaş aralığını anlayabilirsiniz.

Zorunlu eğitime dahil olmayan okul öncesi eğitim, denetimli olmakla birlikte genel olarak özel işletmelerce sağlanmaktadır. Bu durumda çocuğunuzu  göndereceğiniz eğitim kurumunu seçerken, çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve sizin beklentilerinize göre en uygun seçimi yapmak için dikkat  etmeniz  gereken bir takım detayları bu yazımızda paylaşıyoruz.

 • Öncelikle genel bir araştırma yaparak, yaş gruplarını, çalışma saatlerini, ruhsat, adres bilgilerini, servis imkanlarını ve genel olarak aklınızda olan soruları telefonla öğrenmeye çalışın.
 • Yapacağınız ziyaretlerde eğitime açık olduğu günleri tercih edin. Önceden bildirilen randevularla değil, normal bir zamandaki haliyle eğitim yerini görün.
 • Çocuğunuz mümkünse ilk ziyaretinizde yanınızda olmasın. Karar verdikten sonra durumu anlatarak, orda başlayacak eğitim hayatı ile ön bilgilendirme yapmayı imal etmeyin.
 • Çocuğunuz 2 yaşından küçükse servis kullanmayın, kendi imkanlarınızla alabileceğiniz, mümkünse evinize yürüme mesafesinde olan seçeneklere öncelik verin.
 • Servisle ulaşımın sağlanabileceği yaşlarda, servis  kullanmanız gereken bir durumdaysanız, 30 dakika ya da daha kısa olan mesafeleri tercih edin.
 • Önünüzde 1 yıldan daha uzun bir eğitim dönemi bulunuyorsa, fiyatlarla birlikte fiyat artış oranlarını da öğrenin.
 • Kullanılan binanın iç mekan ve dış görünüm olarak temiz, bakımlı ve güvenli olmasına dikkat edin. Çalışır durumda yangın alarm sistemi, bina ve bahçe güvenliği ile ilgili  önlemleri mutlaka ilk görüşmede sorun.
 • Çalışan eğitim personeli ve yardımcı personel ile ilgili mutlaka bilgi alın. Hijyenik koşulların sağlanması için izlenen rutini, mutfak koşullarını, tuvalet ve mutfakta kullanılan ürünlerin sağlığa uygunluğunu mümkün olduğu kadar gözlemlemeye çalışın.
 • Habersiz ziyaretinizde edineceğiniz ilk izlenim size oldukça fazla detay bildirecektir. Çocukların mutlu olduğu, temiz, bakımlı, modern eşyalar, yeni oyuncaklar ve eğitim araçları olan yerlerle, eğitim personelinin size yansıttığı durumu gözlemlemeye çalışın.
 • Okul öncesi eğitim kurumunu seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda, Milli Eğitim Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce sağlanan ruhsatın geçerli olup olmamasıdır. Yöneticiler ve uzman eğitim personelin eğitimi ve tecrubelerini sormaktan çekinmeyin.
 • Yeterli eğitim personeli olup olmadığını, kayıtlı, kaydedilebilecek öğrenci sayısını mutlaka öğrenin. Uluslararası standartlara göre bu oranlar şu şekildedir ; 24–36 ay 1 öğretmen / 5- 7 çocuk, 3 yaş 1 öğretmen / 7–10 çocuk, 4–5 yaş 1 öğretmen / 8–10 çocuk, 6 yaş 1 öğretmen / 10–12 çocuk, Çocukların sayısı arttıkça yardımcı öğretmen ya da ek derslik ihtiyacı gündeme gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.