Okuldaki Tehlike Hastalıklara Dikkat!

Okuldaki Tehlike Hastalıklara Dikkat!
Eylül 19 19:26 2016 Makaleyi Yazdır

Okulların açılmasıyla birlikte anne ve babaları endişelendiren bir konu da çocuk sağlığı konusudur. Çünkü okullar toplu yaşam alanları olduğu için ve çocuklarınız sizin denetiminizden çıktığı için enfeksiyon kapma riskleri de artmaktadır. Okula giden çocuklarda enfeksiyon hastalıkları daha sık görülmektedir. Okul çocuklarında görülen hastalıklar ve bu hastalıkların önüne geçebilmek için anne babaların yapması gerekenleri yazımızda sizler için açıklıyoruz.

Okul Çocuklarında Sık Görülen Hastalıklar

Okula giden çocuklarda en çok nezle, grip, soğuk algınlığı ve bağırsak rahatsızlıkları görülmektedir. Bu haftalıkların okulda daha çok baş göstermesinin nedeni kalabalık ortamlar olduğu için çocuklar arasında çabuk bulaşması, hijyene tam dikkat edilmediği ve bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için mikroplara çocuğunuzun açık hale gelmesidir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi çok önem taşımaktadır.

okulda-bulasici-hastaliklarindan-korunma

okulda-bulasici-hastaliklarindan-korunma

Hastalıklar İçin Önlem Yolları

Hijyen: Öncelikle çocukların hijyen konusunda eğitilmesi ve bu konuya ekstra önem gösterilmesi önemlidir. Bu nedenle çocuklara sık sık el yıkama alışkanlığı okul öncesinde mutlaka aile tarafından verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda okul ortamının da hijyen konusunda yeterli olması, temiz olması ve çocukların temizliğinin kontrol altında tutulması önem taşımaktadır.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi: Hijyene ve temizliğe her ne kadar dikkat edilse de etrafta bir miktar hep mikrop bulunacağından bağışıklık sistemi düşük bir çocuk kolayca hastalanacaktır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin hastalıklardan korunmak adına güçlendirilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin istenilen seviyede olup olmadığı için güneşli günler geçmeden D vitamini seviyeleri mutlaka ölçülmelidir. Eğer düşük çıkarsa çocuğunuzun belirli saatlerde güneşe çıkmasını sağlayarak D vitamini sentezlemesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında B12 durumu da önemlidir. Yapılan tetkiklerde çocuğunuzda eksiklik bulunması durumunda uygun tedavilerin görülmesi bağışıklığı güçlendirecektir.

Beslenme: Hastalıklardan korunmak ve aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları önlemek için yeterli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Bu nedenle çocukları sağlıklı beslemeniz önerilmektedir. Bağışıklığı güçlendirmek için B12, Omega 3, D vitaminince zengin gıdaları ve fermente ürünlere çocuk beslenmesinde mutlaka yer vermelisiniz. Bu nedenle okul çocuklarının beslenmesinde süt ürünleri, yoğurt, kefir, kırmızı et ve sağlıklı yağlar mutlaka bulundurulmalıdır.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.