Maltepe Escort

Ovülasyon Ağrısı Normal midir?

Doğurganlığın bir işareti olan ovülasyon (yumurtlama) ağrısı, neden olur, ne zaman endişelenmeniz gerekir gibi sorulara yanıt arıyorsanız, bu yazımızda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kadınların yaklaşık %50’si, doğurganlıklarının devam ettiği süre içerisinde, en az bir kere ovülasyon ağrısını yaşarlar. Yaklaşık %20’yi oluşturan bir grup kadın, ovülasyon ağrısını, adetle birlikte krapmpları, düzenli olarak her adet döneminde yaşar.

Dayanılmaz bir ağrı mıdır derseniz, kişiye göre ağrının şiddetinin değişebildiğini söyleyebiliriz. Yoğun ve uzun süren pelvik ağrının endometriozis veya pelvik inflamatuar hastalık belirtisi olduğunu bilmeniz gerekir. Günlük hayatı engelleyen ve cinsel hayatı imkansızlaştıran ağrılar normal değildir. Bu ağrılar her zaman yumurtlama ile ilgili olmayabilir.

Ovülasyon Ağrısını Nasıl Tanırız? Normal Olan Ağrılar Hangileridir?

Ovülasyon ağrısı zaman zaman, yumurtlamadan birkaç gün sonra yaşanabilir. Yumurtlama ile eş zamanlı olması gerekmez. Bazı kadınlar sürekli, donuk bir ağrı yaşayabilir. Ağrı birkaç saat sürebilir, birkaç gün devam edebilir.

Yumurtlama ağrısı bazı kadınlarda oldukça hafif geçer. Nadir de olsa apandisit şüphesiyle acile gidecek kadar şiddetlendiği durumlar da yaşanabilir.

ovülasyon ağrısı

Ovülasyon Ağrısı Güvenilir Bir Ovülasyon Belirtisi midir?

Bu sorunun cevabını ele almamızın sebebi, bazı kadınların yumurtlama takvimi doğum kontrol yöntemi olarak kullanıyor olmasıdır. Yapılan araştırmalar bu tür ağrıları ovülasyonun belirtisi olarak kabul etmektedir. Araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre, ovülasyon ağrısının gerçekleştiği gün, aynı zamanda LH hormonunun en yüksek seviyeye ulaştığı gündür. Ovülasyon testleri, LH hormonunun en yüksek seviyeye ulaşmalarını tespit etme mantığıyla hazırlanırlar.

LH hormonunuzun en yüksek seviyede olduğu zamanlar, yumurtlamadan hemen önce, kadınların en verimli olduğu zamanlardır.

Başka bir çalışmada orta şiddetli kramp ve ağrıları gerçek ovülasyona bağlamak için ultrason teknolojisi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadınların yan taraflı ağrı bildirdikleri zamandan sonra, birkaç gün içinde ovülasyonun gerçekleştiği tespit edilmiştir.

Ovülasyon, yumurtlama için bir belirti olarak kabul edilmesine rağmen, yine de en verimli günler için ovülasyon ağrısını takip etmek sağlıklı sonuçlar için yeterli değildir.

ovulasyon belirtileri

Ovülasyon Ağrısı ile İmplantasyon(Yerleşme) Ağrısı Arasındaki Fark Nedir?

Bazı kadınlar embriyonun yerleşmesi sırasında, hamilelik gerçekleştikten birkaç gün ya da 1 hafta sonra implantasyon ağrısından şikayet ederler.

Ovülasyon ağrısı ile yerleşme ağrısını ayırt etmek pek mümkün değildir. Hamilelik ihtimali varsa, uygun bir gebelik testi alarak, hamile olup olmadığınızı kontrol etmek daha doğru bir yol olacaktır.

Ovülasyon Ağrısı Neden Gerçekleşir?

Ovülasyon ağrısının neden gerçekleştiği konusunda çeşitli teoriler vardır. Bunlardan ilki, yumurtlama sırasında bir folikülün yumurtalıkta kopması ve bir yumurtanın atılması ile ilgilidir. Bu süreçte ekstra sıvı açığa çıkar ve ağrıya neden olur.

Diğer bir teoriye göre, fallop tüplerinde spazm veya ovülasyonun ulaştığı uterus ovülasyon ağrısının nedeni olabilir.

Bu ağrıları bir tarafınızda, diğer tarafınıza göre daha fazla hissedebilirsiniz. Yumurtlamanın sırayla ya da eşit olarak tek taraftan sağlanması gibi genel bir durum yoktur. Yumurtlama sağ veya sol tarafınızda daha sık yaşanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.