Maltepe Escort

Ovülasyon Testi Nedir?

Hamile kalmak isteyip, yumurtlama günlerini takip etmek isteyen anne adaylarının, yumurtlama takvimlerini kontrol etmek için kullandıkları ovülasyon testleri son dönemde kullanımı yaygınlaşan testler arasında yer alıyor.

Genellikle ay takvimi ile takip edilebilen yumurtlama dönemleri ve adet döngüsü her kadında farklı bir bütün ay olarak yaşanıyor. Adet döngüsünü ve yumurtlamanın gerçekleşeceği günleri takip etmek, hamile kalınabilecek günleri doğru tespit etmek, bu günleri değerlendirmek açısından fayda sağlıyor.

Evde uygulanabilen ovülasyon testleri, adet başlangıcından yaklaşık 14 gün sonrayı bulan yumurtlamanın olduğu günde, yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmekte kullanılıyor.

Ovülasyon testlerinin mantığı, adet döngüsü içinde değişen hormonların, yumurtlama süresince belirli bir seviyeye ulaşması gerektiğine dayanıyor. Sperm ve yumurtanın birleşmesi ve gebeliğin oluşması, gebeliğin devamı için gerekli hormon seviyesi yakalanması, sıradan bir gebelik gibi gözüken bir gebeliğin bile, bir dizi koşulun sağlanmasıyla mümkün olduğunu gerçeğini tekrar ortaya koyuyor. Ovülasyonun, yani yumurtlamanın gerçekleşmesi ancak LH hormonunun en yüksek seviyeye gelmesiyle mümkün.

Ovülasyon testleri, kana oradan da idrara geçen LH hormonunun artışını ölçümlemek için, idrardan yapılıyor. Tükürük ile yapılan ovülasyon testleri de var ancak idrarla yapılan ovülasyon testleri kadar yaygın değiller.

Ovülasyon Testleri Doğum Kontrol Amaçlı Değiller

Ovülasyon testinde saptanan sonuçlar, yumurtalamanın gerçekleşip gerçekleşmediğini ve birkaç gün içersinde gerçekleştiğini bildiren sonuçlar. Ancak yumurta ve spermin rahimde kalma süreleri değişkenlik gösterdiği için hamilelikten korunmada kullanılmaları mümkün değil. (Spermin ortalama canlı kalma süresi 3, yumurtanın 1 gün olarak belirlenmiştir.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.