Maltepe Escort

Özgüveni Yüksek Çocuklar Yetiştirin

Topluma bakıldığında herhangi bir işi kendisinin başarabileceğine güvenen kişilerin eksikliği hep yaşanmaktadır. Kendine güveni olmayan kişilerin toplumda bu denli hissedilmesi ise çocuk yetiştirmede yanlışlık yapıldığının bir göstergesidir. Çünkü kişilerin özgüveni çocukluk yıllarında temel atılmak üzere gelişmektedir. Peki, özgüveni yüksek çocuklar nasıl yetiştirilir? Diğer bir ifade ile çocuklarda özgüveni destekleme yöntemleri nelerdir?

1. Öncelikle siz bir anne baba olarak mükemmel, hatasız insanlar değilsiniz. Bunu ilk önce kendiniz benimsedikten sonra davranışlarınızla çocuğunuza da hissettirmelisiniz. Örneğin hata yaptığınızda ondan özür dilemekten çekinmemelisiniz. Diğer yandan mükemmeliyetçiliğinizin çocuğunuza yapacağınız teşviği engellemesine izin vermeyin.

2. Çocuğunuza sen yapamazsın edemezsin demek yerine kendi yaşına ve becerilerine göre görevler verin. Diğer yandan günlük görevlerini kendisinin yapmasını sağlayın. Örneğin ceketini asmaya boyu yetmiyorsa askıyı daha aşağı monte ederek kendi işini kolayca yapmasını sağlayabilirsiniz.

3. Çocukları fazla övmek de kendini beğenmiş yaparak, eziklik hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuz bir başarı sağladığında tebrik edin ama övme işini abartmayın.

4. Çocuklara hayatta neler başarabileceğini göstermenin bir yolu da sanat ve spora yönlendirmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.