Maltepe Escort

Pamukçuk Hastalığı ve Tedavisi

Pamukçuk yeni doğan bebeklerin büyük bir kısmında karşılaşılan bir ağız içi hastalığıdır. Süt renginde hafif kabarıklıklar şeklinde başlayan pamukçuk hastalığı, bir çeşit doku mantarıdır.  Tıp dilinde “moniliazis” olarak geçen bu rahatsızlığın başlıca sebebi bebeğin bağışıklık sisteminin, dış etkenlere karşı yeterince gelişmemiş olmasıdır. Doğum öncesinde annenin vücudundaki bir enfeksiyonun, rahim aracılığıyla -doğum öncesi- geçme ihtimali üzerinde de durulmaktadır.

Bebeğin ağzında, dudaklarında ve ağız içi dokusunda karşılaşıldığında, rengi beyaz olmasına rağmen anlaşılır. Elle dokunmak ve silerek çıkartmaya çalışmak bebeğe zarar verir. İlerleyen günlerde pamuğu andıran tüy şeklindedir. Acı duyan bebek, herhangi bir şey yemek veya içmek istemeyebilir, anne sütünden uzaklaşabilir.

Sık sık antibiyotik kullanan bebeklerde ve erken doğumla dünyaya gelmiş bebeklerde daha sık karşılaşılır. Pamukçuğun oluşmaması için, kullanılan emzik, biberon gibi araçların yıkanması, annenin meme ucunun emzirmeden önce ve sonra temizlenmesi gerekir. Bebek emzirildikten sonra birkaç çay kaşığı su ile ağzının sütten temizlenmesi de faydalı olur. Bununla birlikte anne sütüne devam eden bebeklerde pamukçuğa daha az rastlanmaktadır.

Başlangıç aşamasında farkedilebilirse, 1 hafta gibi kısa bir sürede tedavisi mümkündür. Tedavinin uzman kontrolünde en kısa süre içinde tamamlanabilmesi için, evde karbonat kullanımı ve pamukçuk olan dokuyu kazımak gibi uygulamalara başvurulmaması gerekmektedir. İleri seviyelerinde emzirmeye devam eden anne, meme ucunda yanma hissedebilir.

1 yaşına kadar olan bebeklerde daha sık rastlanan pamukçuk hastalığı, 1 yaş sonrasında da görülebilmektedir. Bu gibi durumlar bebeğin bağışıklık sistemiyle ve gelişim yetersizliğiyle bağlantılı olabileceği için daha çok dikkat edilmesi gerekir.

Tedavi aşamasında hangi seviyede olduğuna karar veren uzmanın uygun gördüğü miktarlarda ilaç ve solüsyon kullanılır. Anne ile teması devam eden bebeklerde, annenin de eş zamanlı olarak tedaviyi uygulaması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.