Maltepe Escort

Pelvik Tabanı ve Kegel Egzersizleri

Doğumdan sonranın annenin toparlanması sağlıklı beslenme, dinlenme ve kişisel bakımıyla doğru orantılı hızlanır. Normal koşullarda gerçekleşmiş normal doğumlardan sonra daha hızlı toparlanılabilirken, zor geçen normal doğumlarda, serzeryan sonrasında, doğum öncesi hayata dönmek biraz daha uzun sürebilir.

Bu dönemde en çok merak edilen sorulardan biri kadınların doğumdan sonra normal cinsel hayatına ne zaman dönebileceğidir. Bünyeye ve doğum koşullarına göre en erken 7.-8. Haftadan sonra cinsel hayatın normale dönebileceği belirtiliyor. Bu dönemde düzenli kontrollerin yapılması, varsa dikişlerin iyileşip iyileşmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Doğum Sonrası Kegel Egzersizleri

Pelvik tabanı olarak adlandırılan bölgede bulanan vajinal kasların gelişimi için önerilen egzersizler, kegel egzersizleri başlığı altında toplanıyor. Bu kasların görevleri arasında boşaltımda kontrol sağlaması, doğumda yardımcı olması gibi temel görevler bulunuyor. Bu kaslar hamilelik süresince şekil değiştiriyor ve doğum sonrasında zorlanıyor. Yapılan kegel egzersizleri üreme organlarının ve idrar yollarını etkileyen yapının normal haline dönmesine ve gelişmesine ciddi miktarda katkı sağlıyor. Doğum sonrası idrar tutamama ve daha sık boşaltım ihtiyacı yaşayanlarda vajinal kasların hamilelik döneminden daha fazla etkilendiği tespit ediliyor.

Kegel egzersizleri sadece normal doğum yapanlarda değil, doğumu sezeryanla gerçekleştirenlerde de yorulmuş, deformasyona uğramış olabiliyor.

pelvik-taban-kegel-egzersizleri

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

  • Boşaltım sırasında da kullandığınız vajinal kasları hareket ettirmek suretiyle yapılır.
  • Uzanarak yavaş bir nefes alış-veriş temposunda, kasları çekmek ve bırakmak suretiyle uygulayabilirsiniz.
  • Günde 5-10 kere 2 defada yapacağınız egzersizlerin 10-15 günlük sürelerde düzenli devam edildiğinde farkedilir etkiye sahiptir.
  • Kısa kegel egzersizi olarak adlandırılan diğer uygulama şekli, gün içinde oturarak ya da ayakta daha hızlı bir tempoda yapabileceğiniz egzersizlerdir.
  • Günde 2-3 defa 10-15 kere tekrarlanan kısa kegel egzersizleri, aynı şekilde 10-15 günlük bir sürenin sonunda yarattığı toparlanma hissedilebilir.

Bu egzersizlere en çok doğum sonrasında başvurulsa da, hamilelik döneminde ve normal hayatınızda devam ederek pelvik tabanda bulunan kasların elastikiyetini korumuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.